Pallati, arkitektura e të cilit tërheq vëmendjen e turistëve vendas dhe të huaj, është një nga strukturat më të rëndësishme historike të qytetit, pasi ka dëshmuar jetën e sulltanëve osmanë   Pallati Dolmabahçe (Dolmabahçe Sarayı), i cili dëshmoi transformimin kulturor dhe politik të Perandorisë Osmane në Türkiyen e shekullit të 19-të,...
Elon Musk ka akuzuar miliarderin kontrovers, George Soros, se urren njerëzimin. Përmes dy postimesh në Twitter, platformë të cilën bleu disa muaj më parë, Musk tha se Soros i kujton personazhin negativ të serisë së Marvel, “X-Men”, Magneto. “Soros më kujton Magneton”, shkroi Musk në një postim në Twitter...
Samiti i 49-të i G7 do të mbahet nga 19 – 21 maj 2023 në Hiroshima, Japoni. Ndërkohë, më 11 maj, drejtuesit financiarë të grupit, u takuan për shkak të situatës së shqetësuar për mungesën e një marrëveshje mbi ndryshimin e tavanit të borxhit të SHBA-së, e cila duket...
Çështë shitblerja Shitja është kalimi i diçkaje që ke në pronësi te dikush tjetër kundrejt një vlere, ndërsa blerja është pranimi i asaj pronësie.  Gjykimi për shitblerjen Allahu i Lartësuar thotë:  “Allahu e ka bërë të lejuar tregtinë (shitblerjen) dhe e ka bërë të ndaluar kamatën” (Suretu Bekare:275 ) “O ju që keni besuar! Mos...
Qytetarë të shumtë kanë raportuar për rritje të çmimit të tatimeve në pronë. Ministria e Financave ka bërë vlerësimin e pronës, e cila me automatizmin ka ndikuar në rritje të tatimit, thonë zyrtarë të Komunës së Prishtinës, ndërsa nga Ministria e Financave nuk kanë kthyer përgjigje. Ekonomistët vlerësojnë se...
Këshilli i Bashkësisë Islame Skënderaj ka falënderuar pranarin e kompanisë “Meka Halal Food”, Burim Piraj për ndihmat që i ka ofruar për familjet e prekura nga vërshimet. Sipas një postimi në rrjetin social në Facebook bëhet e ditur se kompania “Meka Halal Food” ka dhuruar pako me pashteta në vlerë...
Kompania shtetërore e minierave suedeze ka zbuluar sasi të mëdha të mineraleve të rralla të tokës. Kompania tha se "depozitat e rëndësishme" të tokës së rrallë në Suedinë veriore mund ta bëjnë rajonin depozitën më të madhe të njohur të mineraleve në Evropë. LKAB tha se zona rreth minierës së saj...
Një gjethe artificiale që prodhon hidrogjen nga ajri, uji dhe dielli mund të jetë zgjidhja afatgjatë për energjinë e ripërtëritshme, shprehen shkencëtarët në Zvicër. Pajisja është një fletë e hollë prej fibrash të shkrira xhami të veshura me një material gjysmë-përçues që ka nevojë vetëm për diell që të...
Gjimnazistët e sotëm dhe sidomos ata që studiojnë në shkollat profesionale, në vend që të kalojnë kohën e lirë për t’u rritur drejt profesioneve, e shfrytëzojnë çdo minutë të lirë në rrjetet sociale TikTok, Snap Chat dhe Instagram. Një anketë e PNUD (program i Kombeve të Bashkuara) me nxënës në...
Një kolumnist britanik ka vlerësuar mënyrën se si shteti i Katarit organizoi Kupën e Botës 2022, e cila përfundoi me ndeshjen finale të dielën, më 18 dhjetor 2022, kur kombëtarja e Argjentinës mundi Francën për të fituar titullin e botës. Ai theksoi se ky kampionat ishte i jashtëzakonshëm për...