Sipas studimeve të fundit, koha që e kalojmë në internet arriti në 6 orë e 55 minuta në ditë, ndërsa përdoruesi mesatar i celularëve të mençur ‘smartfoneve’ për çdo muaj konsumon 11.58 GB trafik celular. Konsumatorët duan që gjithçka që bëjnë në internet të jetë e shpejtë, e besueshme...
Përparësitë tatimore që gëzon industria e linjave ajrore në Evropë është një nga arsyet pse udhëtimi ajror mbetet relativisht i lirë në krahasim me mënyrat e tjera të transportit. Fluturimi është një nga aktivitetet më ndotëse që mund të bëjë një person dhe gjithashtu një nga më të vështirët për...
IDEF, i cili është kthyer në një platformë të rëndësishme promovimi, marketingu dhe bashkëpunimi në fushën e mbrojtjes dhe sigurisë, hapi dyert për herë të 16-të këtë vit   Panairi Ndërkombëtar i Industrisë së Mbrojtjes (IDEF'23), një ndër takimet më të mëdha të industrisë së mbrojtjes në botë, ka filluar në...
Arabia Saudite ra dakord sot të blinte dronët turq në kontratën më të madhe të mbrojtjes në historinë e Turqisë. Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan dhe princi i kurorës saudite, Mohammed bin Salman morën pjesë në ceremoninë e nënshkrimit midis firmës turke të mbrojtjes Baykar dhe ministrisë saudite të mbrojtjes. Erdogan...
Haluk Bayraktar, menaxheri i përgjithshëm i firmës, tha se Baykar dhe Ministria saudite e Mbrojtjes nënshkruan një marrëveshje për dronin luftarak të firmës të quajtur "Akıncı" Prodhuesi turk i dronëve Baykar nënshkroi marrëveshjen më të madhe të mbrojtjes në historinë e Türkiyes me Arabinë Saudite, transmeton Anadolu. Haluk Bayraktar, menaxheri i...
Sam Altman, shef ekzekutiv i kompanisë OpenAI, që ka në pronësi ChatGPT, u tha ligjvënësve amerikanë se vendosja e rregullave për inteligjencën artificiale është thelbësor. Ligjvënësit shprehën shqetësimet e tyre lidhur me zhvillimet e inteligjencës artificiale, teksa senatori amerikan, Richard Blumenthal, hapi seancën me një zë të zhvilluar nga kompjuteri,...
Në samit do të diskutohen rreziqet e inteligjencës artificiale dhe mënyrat për t'i ulur këto me rrugën e veprimit të koordinuar ndërkombëtar Britania e Madhe njoftoi se këtë vit do të organizojë samitin e parë të madh global në çështjen e sigurisë së inteligjencës artificiale, transmeton Anadolu. Sipas një deklarate nga...
Avioni luftarak pa pilot i Turqisë “Bayraktar Kizilelma” (Molla e Kuqe) ka prekur arritje të shumta në historinë e aviacionit botëror, duke kryer fluturime në TEKNOFEST 2023, raporton Anadolia. Në deklaratën e prodhuesit turk të mjeteve ajrore pa pilot Baykar thuhet se avioni “Bayraktar Kizilelma” dhe avioni luftarak turk pa...
Zbulimi i mënyrës revolucionare për transkriptim të gjuhës shqipe vazhdon të frymëzojë përparimin teknologjik në Kosovë. Të mërkurën, kompania Quantix e cila ka lansuar më 28 prill softuerin përmes së cilit gjuha shqipe transkriptohet në mënyrë automatike nga përmbajtjet audio-vizuale në forma të tekstit të shkruar, njoftuan se Shqip.ai ka bërë...
Mund të godasë një objektiv në një distancë prej 561 kilometrash në 456 sekonda Një test i ri i raketës turke Tayfun është kryer në qytetin turk të Rizes. Para testimit në aeroportin Rize-Artvin dhe rrethinat e tij janë marrë masa të gjera  sigurie, raporton Anadolia. Testimi i Tayfun u krye në...