Sipas TurkStat, PBB e Türkiyes në tremujorin e tretë arriti në 295.8 miliardë dollarë Produkti i Brendshëm Bruto (PBB) i Türkiyes regjistroi rritje prej 5.9 për qind në tremujorin e tretë të këtij viti, njoftoi të enjten autoriteti statistikor i vendit, transmeton Anadolu. Sipas Institutit turk të Statistikave (TurkStat), PBB-ja e...
Presidenti i Türkiyes, Recep Tayyip Erdoğan deklaroi se tregu botëror i produkteve dhe shërbimeve hallall, i përgatitur në përputhje me udhëzimet muslimane, është rritur në më shumë se 5 trilionë dollarë, me rritje të ndjeshme në sektorë si ushqimi, turizmi, kozmetika dhe financa, raporton Anadoluy “Kërkesa për produkte dhe shërbime...
Agresioni që i kushton shtetit hebre 2.4 miliardë dollarë në muaj Teksa agresioni izraelit kundër Rripit të Gaza-s hyri në ditën e 45-të, konturet e dëmeve fillestare dhe humbjeve të pësuar nga ekonomia izraelite kanë filluar të shfaqen, me vlerësime se ajo po shkon drejt recesionit. Vlerësimet e fundit të tilla...
Parlamenti i Turqisë hoqi produktet Coca-Cola dhe Nestle nga restorantet e tij të martën për shkak të supozimit të mbështetjes së tyre për Izraelin në mes të konfliktit në Gaza, raportoi Financial Express, sipas një deklarate zyrtare dhe një burimi që emëroi dy kompanitë. “Produktet e kompanive që mbështesin Izraelin...
Në postimin e bërë në llogarinë X të Gjysmëhënës së Kuqe Turke thuhet se avioni transportonte materiale ndihme për Gazën, të siguruara me mbështetjen e qytetarëve të Türkiye-s Avioni i parë i Türkiye-s që transportonte ndihma humanitare për banorët e Gazës ateroi në Egjipt, transmeton Anadolu. Në postimin e bërë në...
Vizioni bujqësor i Katarit për ta bërë gjelbëruar shkretëtirën Panairi i madh ndërkombëtar i hortikulturës EXPO 2023, i pari i këtij lloji në Lindjen e Mesme dhe Afrikën e Veriut, u hap zyrtarisht me një ceremoni madhështore në parkun shumëngjyrësh Al Bidda, në zemër të Dohas, kryeqytetit të Katarit. Në këtë ngjarje...
Alinma Bank me seli në Arabi Saudite arrin 2,195 milionë rijal fitime për gjysmën e parë të vitit 2023, një normë rritjeje prej 25% krahasuar me vitin e kaluar. Alinma Bank njoftoi arritjen e një fitimi neto prej 2,195 milionë rijal sauditë, deri në fund të gjysmës së parë...
Gjatë takimit, presidenti turk i bëri thirrje gjigantit Tesla të krijojë fabrikën e saj të shtatë në Türkiye, tha Drejtoria e Komunikimeve e Türkiyes. Presidenti turk Recep Tayyip Erdoğan u takua me shefin ekzekutiv të kompanisë Tesla, Elon Musk, të dielën në qytetin e Nju Jorkut, duke e ftuar atë...
Turqia kontribuon në 70 për qind të prodhimit global të lajthive, një sukses ekonomik dhe bujqësor që i duhej vendit për të arritur. Në një gërmim arkeologjik të vitit 2022 të kryer në Tavsanli Hoyuk, një vend i zhytur në 8.000 vjet histori në Kutahya, u zbuluan mbetje lajthie që...
Më 23-26 nëntor në Qendrën e Panaireve në Stamboll do të mbahet Samiti i 9-të Botëror Hallall dhe panairi i 10-të Helal Expo 2023 i Organizatës së Bashkëpunimit Islam (OBI), në të cilën Agjencia Anadolu (AA) do të marrë pjesë si “Partner i Komunikimit Global”, transmeton Anadolu. Sipas një...