Pse kryeqyteti emiratas është bërë tërheqës për sipërmarrësit Kryeqyteti i Emirateve të Bashkuara Arabe, Abu Dhabi, është bërë një strehë e re për miliarderët, raportoi Bloomberg, duke cituar të dhëna nga firma konsulente M/HQ. Në zonën e lirë ekonomike të qytetit të Abu Dhabit aktualisht janë të regjistruara më shumë se...
Shumica e sektorëve të ekonomisë izraelite pësuan një rënie pas 7 tetorit, kur Tel Avivi iu përgjigj një sulmi ndërkufitar nga grupi i rezistencës Hamas me një fushatë të pamëshirshme sulmesh tokësore dhe ajrore në enklavën palestineze. Dy muaj pas luftës së Izraelit në Gaza, shumë sektorë në vend nuk...
Pas një takimi kokë më kokë në ‘Lusail Palace’, Erdoğan dhe Al Thani kryesuan takimin e Komitetit të Lartë Strategjik Türkiye-Katar, pas çka në prani të dy liderëve u zhvillua ceremonia e nënshkrimit të marrëveshjeve mes dy vendeve Turqia dhe Katari kanë nënshkruar 12 marrëveshje bashkëpunimi në fusha të...
Renditja e bazuar në gjetjet e një sondazhi të kryer midis 14 gushtit dhe 11 shtatorit 2023 Zyrihu dhe Singapori janë qytetet më të shtrenjta në botë, pasuar nga Gjeneva, Nju Jorku dhe Hong Kongu, sipas një renditjeje të publikuar nga Economist. Kostoja e madhe e posedimit të një makine I...
Sipas TurkStat, PBB e Türkiyes në tremujorin e tretë arriti në 295.8 miliardë dollarë Produkti i Brendshëm Bruto (PBB) i Türkiyes regjistroi rritje prej 5.9 për qind në tremujorin e tretë të këtij viti, njoftoi të enjten autoriteti statistikor i vendit, transmeton Anadolu. Sipas Institutit turk të Statistikave (TurkStat), PBB-ja e...
Presidenti i Türkiyes, Recep Tayyip Erdoğan deklaroi se tregu botëror i produkteve dhe shërbimeve hallall, i përgatitur në përputhje me udhëzimet muslimane, është rritur në më shumë se 5 trilionë dollarë, me rritje të ndjeshme në sektorë si ushqimi, turizmi, kozmetika dhe financa, raporton Anadoluy “Kërkesa për produkte dhe shërbime...
Platforma për ta bërë më të lehtë gjetjen e punëtorëve nga "vendet e treta" Komisioni Evropian prezantoi kornizën e parë në nivel të Bashkimit Evropian për lëvizshmërinë e organizuar të fuqisë punëtore nga vendet e treta, me synimin për të reduktuar mungesën kritike të punëtorëve. Punëdhënësit e kanë të vështirë të...
Agresioni që i kushton shtetit hebre 2.4 miliardë dollarë në muaj Teksa agresioni izraelit kundër Rripit të Gaza-s hyri në ditën e 45-të, konturet e dëmeve fillestare dhe humbjeve të pësuar nga ekonomia izraelite kanë filluar të shfaqen, me vlerësime se ajo po shkon drejt recesionit. Vlerësimet e fundit të tilla...
Parlamenti i Turqisë hoqi produktet Coca-Cola dhe Nestle nga restorantet e tij të martën për shkak të supozimit të mbështetjes së tyre për Izraelin në mes të konfliktit në Gaza, raportoi Financial Express, sipas një deklarate zyrtare dhe një burimi që emëroi dy kompanitë. “Produktet e kompanive që mbështesin Izraelin...
Dëmi në shëndetin mendor nga dy rrjete sociale, çështja në gjyq1 Gjithsej 33 shtete amerikane, përfshirë Kaliforninë dhe New York-un, paditën kompaninë Meta për, siç thonë ata, dëmtim të shëndetit mendor të të rinjve dhe dizajnim të vetëdijshëm të veçorive në Instagram dhe Facebook që i bëjnë fëmijët të varur...