Mund të godasë një objektiv në një distancë prej 561 kilometrash në 456 sekonda Një test i ri i raketës turke Tayfun është kryer në qytetin turk të Rizes. Para testimit në aeroportin Rize-Artvin dhe rrethinat e tij janë marrë masa të gjera  sigurie, raporton Anadolia. Testimi i Tayfun u krye në...
Sam Altman, shef ekzekutiv i kompanisë OpenAI, që ka në pronësi ChatGPT, u tha ligjvënësve amerikanë se vendosja e rregullave për inteligjencën artificiale është thelbësor. Ligjvënësit shprehën shqetësimet e tyre lidhur me zhvillimet e inteligjencës artificiale, teksa senatori amerikan, Richard Blumenthal, hapi seancën me një zë të zhvilluar nga kompjuteri,...
Elon Musk ka akuzuar miliarderin kontrovers, George Soros, se urren njerëzimin. Përmes dy postimesh në Twitter, platformë të cilën bleu disa muaj më parë, Musk tha se Soros i kujton personazhin negativ të serisë së Marvel, “X-Men”, Magneto. “Soros më kujton Magneton”, shkroi Musk në një postim në Twitter...
Henry Kissinger thotë se dëshiron të tërheqë vëmendjen ndaj rreziqeve të Inteligjencës Artificiale (A.I.) në të njëjtën mënyrë ai bëri për armët bërthamore, por paralajmëron se është një ‘problem krejtësisht i ri’.Në moshën 99-vjeçare, ish-diplomati që shërbeu nën dy presidentë dhe luajti një rol kyç në përcaktimin e politikës...
Kodi telefonik i Kosovës +383 deri tash ka qenë inekzitent në platformën më të madhe “online” të punësimit dhe biznesit në botë. Shqiptarja e vetme që punon në këtë kompani, Hava Maloku ka lobuar që kjo të ndryshojë. Që nga e premtja, kodi ndërkombëtar telefonik (prefiksi) i Kosovës (+383) tashmë është...
Arma që ia vështirësoi jetën Vladimir Putinit, është tashmë pjesë e Forcës së Sigurisë së Kosovës! Ushtria në formim e sipër, është pajisur me rreth 5 dronë Bayraktar, siç merr vesh Klan Kosova nga institucionet ndërkombëtare të sigurisë, kapacitete që tejkalojnë nevojën aktuale të FSK-së. Dronët inteligjentë, sulmues pa pilotë, që...
Samsungu ka ndaluar përdorimin e mjeteve të inteligjencës artificiale (AI) si ChatGPT në rrjetet e saj të brendshme dhe pajisjet e kompanisë, për shkak të shqetësimit të ngarkimit të informacioneve të ndjeshme në platforma të tilla që sipas kompanisë përbëjnë rrezik sigurie, shkruan Bloomberg. Rregulli i ri iu komunikua stafit...
Geoffrey Hinton, 75 vjeç, njoftoi dorëheqjen e tij nga Google, në një deklaratë për New York Times, duke thënë se, tani i vjen keq për punën që ka bërë. Ai tha se disa nga rreziqet e chatbot-eve të Inteligjencës Artificiale ishin “mjaft të frikshme”. “Për momentin, ata nuk janë më inteligjentë...
Markat apo modelet që nuk dalin lehtë në pension Kur blini një makinë të re, pasi ajo ju ka vjedhur vëmendjen me dizajnin e saj, një nga gjërat që duhet t‘i kushtoni më shumë vëmendje është besueshmëria e saj mekaniko-inxhinierike. Më saktë, sa kilometra  ka bërë – nëse nuk është...
Pesha totale e KEMANKES është 35 kilogramë, duke përfshirë kokën prej gjashtë kilogramësh. Lëvizja e asaj rakete është një motor reaktiv dhe distanca maksimale e saj do të jetë 250 kilometra. Kompania turke Baykar prezantoi para publikut një produkt të ri të industrisë së mbrojtjes, konkretisht smart raketën BAYRAKTAR KEMANKES.Dita...