Banorët e ekonomisë më të fortë evropiane rritën kursimet e tyre Gjermanët kanë rritur më tej kursimet e tyre në vitin e kaluar, kështu që pasuria e tyre është rritur në një rekord prej 7.7 miliardë euro, tha DZ Bank. “Arsyeja kryesore e rritjes së pasurisë monetare të qytetarëve gjermanë janë...
Sipas Drejtorisë së Kulturës dhe Turizmit të Stambollit, numri i turistëve të huaj që vizituan Stambollin u rrit me 127% në nëntor krahasuar me të njëjtin muaj të vitit të kaluar. Stambolli priti 7 milionë e 980 mijë e 311 turistë të huaj në 11 muajt e vitit dhe 997 mijë...
Ai premtoi ta zhbëjë interesin bankar në funksion të së ardhmes Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan, tha së fundi në Stamboll se norma e interesit (në thelb kamata) i bën të pasurit më të pasur dhe të varfërit më të varfër. Ai premtoi zhbëjë këtë mbrapshti. “Lufta jonë është një luftë...
Presidenti Tajip Erdogan e ndërtoi reputacionin e tij në forcimin e ekonomisë së Turqisë. Lira turke ka parë një ditë të dytë fitimesh dramatike ,pasi presidenti Recep Tayyip Erdogan zbuloi një plan të ri që synon forcimin e monedhës. Në tregtimin e së martës, ai u rrit deri në 15%, pasi...
Lira turke riktheu pothuajse 40 për qind të vlerës kundrejt dollarit që nga mbrëmë Ankara Lira turke riktheu vlerën gjatë natës pasi presidenti Recep Tayyip Erdogan njoftoi mekanizmin e ri financiar për të mbështetur valutën kombëtare, raporton Anadolu Agency (AA). Masat e reja vijnë pas rritjes së çmimeve dhe kursit të këmbimit,...
"Shtrëngimi i kufizimeve të udhëtimit për të parandaluar përhapjen e variantit Omicron mund të vonojë rikuperimin", tha Agjencia Ndërkombëtare e Rejtingut "Fitch Ratings" Trafiku global i linjave ajrore pritet t'i afrohet 70 për qind të niveleve para pandemisë në vitin 2022, njoftoi të mërkurën Agjencia Ndërkombëtare e Rejtingut "Fitch Ratings",...
Trenat më të shpejtë, biletat më të thjeshta dhe mbështetja për udhëtimet ndërkombëtare mund të jenë në rendin e ditës për rrjetin hekurudhor të Evropës, sipas propozimeve të reja të Komisionit Evropian. Rrjeti i planifikuar Trans-Europian i Transportit (TEN-T) do të shohë lidhje të reja hekurudhore me shpejtësi të lartë...
Gjatë kësaj jave, Presidenti Recep Tayyip Erdogan organizon në Stamboll një samit dy-ditor me vendet afrikane, që shihet si një përpjekje e Turqisë për të zgjeruar ndikimin diplomatik dhe ekonomik në kontinetin afrikan. Pas vonesës dyvjeçare për shkak të pandemisë, të premten në Stamboll fillon samiti i Partneritetit mes Turqisë...
Eksportet gjermane u rritën përsëri në tetor pas rënies së mëparshme. Kjo shihet edhe nga raporti vjetor ku thuhet se megjithë Coronën eksporti është rritur me më shumë se shtatë përqind. Pavarësisht pandemisë dhe pengesave në zinxhirët e furnizimit me lëndë të parë, eksportet gjermane çuditërisht u rritënmë fuqishëm në tetor....
Turqia po rrit pagën minimale me 50 për qind duke filluar nga viti i ardhshëm, teksa familjet në të gjithë vendin luftojnë me inflacionin në rritje dhe rënies së lirës. Presidenti Recep Tayyip Erdogan e bëri njoftimin të enjten gjatë një konference për shtyp në televizion, duke thënë se ndryshimi...