Avioni luftarak kombëtar i Türkiyes KAAN realizoi fluturimin e tij të parë

Avioni i parë luftarak i gjeneratës së pestë i prodhuar në vend synon të rinovojë flotën e ushtrisë turke

Avioni luftarak KAAN i prodhuar në Türkiye kreu fluturimin e parë testues sot, tha Industria e Hapësirës Ajrore e Türkiyes (TAI), transmeton Anadolu.

Avioni i parë luftarak i gjeneratës së pestë i prodhuar në vend synon të rinovojë flotën e ushtrisë turke.

Zhvillimi i fundit e bën Türkiyen një nga vendet e pakta që zotëron këtë teknologji.

Avioni, projekti për të cilin filloi në vitin 2016, u lançua në mars 2023.

/aa/

Artikulli paraprak9 shprehitë e personave të pasur
Artikulli tjetërInflacioni dhe ndryshimet valutore