A e dini se cili shtet ka internetin më të shpejtë në Evropë?

Treguesit e “oksigjenit” të komunikimit në modernitet

Për të kontrolluar shpejtësinë mesatare të ngarkimit të faqeve në desktop dhe pajisje celulare për pothuajse çdo vend evropian, BusinessComparison kreu një sondazh duke përdorur të dhënat nga Kontrolluesi i shpejtësisë së ngarkimit të faqeve të Google.

Në vend të parë me shpejtësinë më të shpejtë të ngarkimit të desktopit prej 3,74 sekonda është Suedia, ndërsa në vendin e dytë Finlanda (3,84), e cila ishte vendi i parë në botë që deklaroi aksesin në internet si të drejtë ligjore në vitin 2010.

Në vendin e tretë janë Danimarka dhe Letonia, të dyja me një shpejtësi mesatare prej katër sekondash. Në vendin e pestë është Lituania (4.14), e ndjekur nga Zvicra (4.23).

Për shpejtësinë e ngarkimit me celular, Suedia është sërish më e mira me një shpejtësi mesatare prej 7.48 sekondash. Në fund të listës ishte Turqia (10.22), e cila mori rezultatin më të keq pasi koha e ngarkimit pothuajse u dyfishua. Në raport thuhet se kjo është për shkak të mbështetjes në kabllot e bakrit 30-vjeçare. Pesë e fundit janë Bullgaria (9.38), Rumania (8.59), Qiproja (7.18) dhe Polonia (6.09).

Të njëjtat vende gjithashtu kishin rezultatet më të këqija në shpejtësinë e ngarkimit të internetit celular në të njëjtin rend, me Turqinë që ka kohën më të ngadaltë të ngarkimit prej 13.19 sekondash. /tesheshi.com/

Artikulli paraprakTABELA E ZEKATIT – Ramazan 2024 / 1445 h.
Artikulli tjetërÇfarë është “rregulli i 5 orëve” që përdorin njerëzit e suksesshëm