Normat e interesit në ShBA arrijnë nivelin më të lartë në 14 vjet

Banka Qendrore e Shteteve të Bashkuara të Amerikës i ka shtyrë normat e interesit në nivelin më të lartë në pothuajse 15 vjet, ndërsa lufton për të frenuar rritjen e çmimeve në ekonominë më të madhe në botë.

Rezerva Federale njoftoi se po rriste normën e saj bazë me 0.75 pikë për qind, duke e ngritur kufirin e synuar nga 3 për qind në 3.25 për qind.

Lëvizja vjen pavarësisht shqetësimeve në rritje se kostoja e kontrollit të inflacionit mund të jetë një rënie e ashpër ekonomike, shkruan BBC.

Kryetari i Rezervës Federale, Jerome Powell, tha se rritja e normës ishte e nevojshme për të ngadalësuar kërkesën, duke lehtësuar presionet që rrisin çmimet dhe duke shmangur dëmtimin afatgjatë në ekonomi. Por ai pranoi se ata do të marrin një taksë.

“Ne duhet ta mbajmë inflacionin pas nesh. Do të doja të kishte një mënyrë pa dhimbje për ta bërë këtë. Nuk ka”, tha ai.

Bankat në pothuajse çdo vend – me përjashtime të mëdha të Japonisë dhe Kinës – po përballen me shkëmbime të ngjashme pasi ato rrisin normat për të luftuar problemet e tyre të inflacionit.

Banka e Anglisë pritet gjerësisht të njoftojë rritjen e saj të shtatë radhazi të normës në mbledhjen e saj të enjten, ndërsa Indonezia dhe Filipinet janë ndër vendet e tjera të gatshme gjithashtu për rritje.

Analistët kanë filluar të shqetësohen se rritja globale e normave, të cilat rrjedhin tek publiku në formën e hipotekave më të shtrenjta, kredive dhe borxhit të kartave të kreditit, mund të çojë në ngadalësim më të madh ekonomik sesa presin politikëbërësit.

Ekonomia botërore e vitit 2023 pritet të jetë më e dobëta në më shumë se një dekadë, me përjashtim të vitit pandemik 2020, tha Ben May, drejtor i kërkimit makro global në Oxford Economics./KK/

Artikulli paraprakÇfarë është menaxhimi i projektit?
Artikulli tjetërFazat e menaxhimit të projektit