Moska konkurron për ndikimin në Arktik me flotën akullthyese bërthamore

Mbulesa e akullit të Arktikut zvogëlohet me ndryshimet klimatike, Rusia po i vendos shpresat për epërsi në rajonin e ngrohjes në një flotë akullthyesish gjigantë me fuqi bërthamore.

Moska e sheh zhvillimin e Arktikut si një mision historik dhe tashmë ka projekte të mëdha për të shfrytëzuar burimet e saj natyrore.

Plani i tij i ardhshëm i madh është përdorimi gjatë gjithë vitit i Rrugës së Detit Verior, një korsi transporti përmes ujërave të Arktikut që Rusia shpreson se mund të rivalizojë Kanalin e Suezit.

Këtu janë disa fakte kryesore në lidhje me planet e Rusisë për Arktikun:

– Ambiciet historike –

Ndërsa një akullthyes i quajtur “50 Vjet Fitore” u largua nga porti i Murmansk për në Polin e Veriut këtë verë, kapiteni i tij i tha një gazetari të AFP në bord se Rusia ka një rol të veçantë për të luajtur në Arktik.

“Një e treta e territorit tonë shtrihet mbi Rrethin Arktik. Paraardhësit tanë kanë zotëruar prej kohësh ujërat e ngrira. Ne po e vazhdojmë këtë me sukses,” tha Dmitry Lobusov.

Presidenti Vladimir Putin e ka bërë zhvillimin e Arktikut një përparësi strategjike dhe kompanitë shtetërore si Gazprom Neft, Norilsk Nickel dhe Rosneft tashmë kanë projekte të mëdha në Arktik për të nxjerrë naftë, gaz dhe minerale.

“Rajoni i Arktikut ka potencial të jashtëzakonshëm,” tha zëvendës kryeministri rus Alexander Novak në fillim të këtij muaji.

“Për sa i përket burimeve, ne po flasim për 15 miliardë tonë naftë dhe 100 trilionë metra kub gaz. Mjaft për dhjetëra, nëse jo qindra vjet,” tha ai.

– Alternativa e Suezit –

Rruga e Detit Verior lidh Paqësorin me Atlantikun përmes ujërave të Arktikut rus.

Aktualisht nuk është i lundrueshëm gjatë gjithë vitit pa ndihmën e akullthyesve, megjithëse gjatë verës mund të kalojnë disa klasa të specializuara të anijeve.

Me uljen e mbulesës së akullit, Moska po synon lundrimin gjatë gjithë vitit deri në vitin 2030.

Rruga midis Azisë Lindore dhe Evropës është shumë më e shkurtër sesa përmes Kanalit të Suezit.

Kur një anije e madhe kontenierësh bllokoi korsinë e ngarkuar të anijeve të Suezit në Mars, Moska shpalli kalimin e Detit Verior si një “alternativë e zbatueshme”.Rusia shpreson të rrisë trafikun përmes Rrugës së Detit Verior gjatë viteve të ardhshme /

Rusia shpreson të rrisë trafikun përmes rrugës nga gati 33 milion ton ngarkesë në 2020 në 80 milion ton deri në 2024 dhe 160 milion deri në 2035 – ende shumë larg nga miliarda ton që kalojnë përmes Kanalit të Suezit çdo vit.

Korporata shtetërore e energjisë atomike ruse Rosatom, e cila po zhvillon rrugën dhe flotën e akullthyesve, thotë se 735 miliardë rubla (10 miliardë dollarë/8.5 miliardë euro) do të investohen deri në vitin 2024, përfshirë 274 miliardë rubla në para të shtetit.

– Flota në rritje –

Rosatom, e cila tashmë ka një flotë prej pesë akullthyesish dhe një anije kontenierësh, po ndërton katër anije të tjera me energji bërthamore brenda pesë viteve të ardhshme.

Rusia ka një flotë prej pesë akullthyesish dhe një anije kontenierësh dhe po ndërton katër anije të tjera me energji bërthamore brenda pesë viteve të ardhshme / © AFP

Çdo anije kushton më shumë se 400 milion dollarë (340 milion euro) për t’u ndërtuar. Ndërtimi kërkon më shumë se 1.000 njerëz dhe zgjat pesë deri në shtatë vjet.

Anijet janë krijuar për t’i rezistuar kushteve ekstreme të motit, të larta 52 metra (170 këmbë) të larta me një gjatësi prej 173 metrash (568 këmbë) dhe të afta të shpërthejnë përmes akullit deri në 2.8 metra (9.2 këmbë) të trasha.

Asnjë vend tjetër nuk operon me një flotë të krahasueshme, me Shtetet e Bashkuara dhe Kinën që përdorin kryesisht akullthyes me naftë.

– shqetësimet mjedisore –

Grupet mjedisore kanë kritikuar garën për hidrokarbure dhe praninë e shtuar të reaktorëve bërthamorë në Arktik – një ekosistem tashmë i brishtë i ndikuar në mënyrë dramatike nga ndryshimet klimatike.

RTL
Grupet mjedisore kanë kritikuar garën për hidrokarbure dhe praninë e shtuar të reaktorëve bërthamorë në Arktikun tashmë të brishtë / © AFP

Greenpeace ka thënë se “historia e incidenteve të akullthyesve dhe nëndetëseve bërthamore ruse” duhet të shkaktojë alarm.

“Sigurisht, rreziqet lindin kur zbatohen projekte në një ekosistem kaq të brishtë,” tha Rosatom për AFP në një deklaratë në përgjigje të shqetësimeve mjedisore.

Por, tha ajo, “mundësitë ekonomike për popullsinë lokale dhe ekonominë globale” të Rrugës së Detit Verior tejkalojnë rreziqet mjedisore.

apo-ea-vvl-oc/jbr/mm/yad

Artikulli paraprakItalia pret që deficiti i vitit 2021 të jetë nën 10% të prodhimit kombëtar
Artikulli tjetërUdhëtimi drejt Bashkimit Europian/ Cilat vende pranojnë doza të përziera të vaksinës COVID-19