Saudi Aramco, sërish kompania më e vlefshme në botë

Gjigandi i naftës Saudi Aramco ka kaluar Apple dhe është bërë sërish kompania më e vlefshme në botë, falë rritjes së aksioneve të saj në bursë, e nxitur nga rritja e çmimeve të “arit të zi”.

Aramco tani vlen 2,430 miliardë dollarë, krahasuar me kapitalizimin e tregut të Apple prej 2,370 miliardë dollarësh, sipas të dhënave të kompanisë për mbledhjen dhe shpërndarjen e informacionit financiar Refinitiv, transmeton CNN.

Kapitalizimi i tregut të kompanive është luhatur shpesh kohët e fundit.

Në fillim të këtij viti, Apple arriti një vlerë prej 3,000 miliardë dollarësh, duke u bërë e para që e bën këtë, duke e bërë atë deri tani kompaninë më të vlefshme në planet.

Aramco fitoi titullin e kompanisë më të vlefshme në botë pas ofertës historike fillestare publike në 2019, e cila e ngriti vlerën e saj në 2,000 miliardë dollarë.

Tendencat e fundit të tregut sugjerojnë se kohët e fundit ka pasur një ndryshim në perceptimet për perspektivat e biznesit të prodhuesve të energjisë “dhe bizneseve”.

Çmimet e naftës janë rritur në nivele rekord këtë vit, veçanërisht për shkak të shqetësimeve për ndërprerjen e furnizimeve nga Rusia që nga sulmi i saj në Ukrainë.

Nafta evropiane Brent, pikë referimi globale për formimin e çmimeve të llojeve të tjera të naftës në tregjet botërore, po rritet me 36 për qind këtë vit dhe sipas të dhënave më të fundit në dispozicion, tregtohet me çmimin 105.2 dollarë për fuçi.

Kjo i ka shtyrë investitorët të kthehen drejt investimit në lojtarët e naftës, si Saudi Aramco, aksionet e së cilës u rritën me 27 për qind në vitin 2022.

Nga ana tjetër, aksionet e Apple kanë rënë me më shumë se 17 për qind që nga 17 janari, thuhet në informacion. /CNN/

Artikulli paraprak“Ambiciozët” – Justinian Topulli
Artikulli tjetërÇfarë është Kodi Morse?