Ballina Biznes Kompania suedeze sjell biçikletën elektrike që përshkon 360 km pa karikim. “Revolucion”...

Kompania suedeze sjell biçikletën elektrike që përshkon 360 km pa karikim. “Revolucion” në industrinë e shërbimit

“Cake”, prodhuesi suedez i motoçikletave elektrike, ka sjellë në treg një biçikletë elektronike kësaj here e asistuar edhe me pedale. “Cake Äik” vjen në dy variante që mund të qarkullojnë ligjërisht në rrugë: Në SHBA, ai dërgohet me një motor me shtytje me fuqi 500W  (me një maksimum 1000W) dhe shpejtësi maksimale 32 km/h, ndërsa në Evropë është me ndihmën e pedalit dhe me një motor më të vogël 250W (maksimumi 500W) i aftë për shpejtësi maksimale deri 25 km/h.

Ashtu si motoçikleta elektrike Cake Ösa që rishikova verën e kaluar, Åik pozicionohet më pak për udhëtarët dhe më shumë si një biçikletë e dobishme për njerëzit që mbështeten në transportin me dy rrota për jetesën e tyre ose argëtimin e ashpër në natyrë.

Peshon 30 kg dhe modeli “Åik”, që përkthehet në “ngarkesa e madhe dhe e rëndë”, është në gjendje të mbajë rreth 80 kg ngarkesë deri në 60 kg në anën e pasme dhe 20 kg përpara. Korniza modulare e aluminit mund të pajiset me një shumëllojshmëri marramendëse të rafteve, çantave, rimorkiove, koshave dhe madje edhe një ndenjëseje pasagjeri. Mund të konfigurohet gjithashtu me deri në tre bateri 750 Wh që mund të përshkojnë një distancë të mundshme deri në 360 km.

Si pjesë e serisë “:work” të Cake, ajo është e pajisur gjithashtu me një njësi telematike me GPS, Bluetooth dhe GSM që është në përputhje me aplikacionin Cake dhe aplikacionin e Menaxhimit të Flotës së Cake.

“Åik” është në dispozicion për porositje paraprake nga 6,470 dollarë / 6,470 euro dhe pritet të fillojë të dërgohet në maj./ The Verge

Artikulli paraprakRriten ndjeshëm eksportet bujqësore “Made in Albania”
Artikulli tjetërNjihuni me pesë aplikacione që do ju ndihmojnë me financat personale gjatë 2023-it