Tregjet aziatike të përziera ndërsa inflacioni luan kundër optimizmit të rimëkëmbjes

Tregjet aziatike ishin të përziera të hënën pasi shqetësimet e gjata për inflacionin kompensuan të dhënat ekonomike të parashikimeve nga Shtetet e Bashkuara dhe Kina, ndërsa firmat e lidhura me turizmin u mblodhën me optimizëm rreth rihapjes globale pasi Pfizer tha se pilula e saj për të trajtuar Covid ishte shumë efektive.

Tre indekset kryesore të Wall Street shënuan rekorde javën e kaluar pasi shifrat treguan se më shumë se gjysmë milioni vende të reja pune në SHBA u krijuan muajin e kaluar, me rikthimin e punësimit ndërsa infeksionet e reja bien në të gjithë vendin. Shifrat për dy muajt e mëparshëm gjithashtu u rishikuan.

Lajmi siguroi prova të reja se ekonomia më e mirë në botë është mirë në rrugën e rimëkëmbjes pasi jeta ngadalë kthehet në një dukje normale.

Por optimizmi vazhdon të frenohet nga shqetësimet për inflacionin, i cili është rritur këtë vit për shkak të rritjes së kërkesës, rritjes së çmimeve të energjisë dhe zhurmave të zinxhirit të furnizimit – duke i detyruar bankat qendrore në mbarë botën të fillojnë të frenojnë pandeminë e tyre masive. -masat mbështetëse të epokës.

“Inflacioni është era kryesore kundër tani,” tha Dana D’Auria, në Envestnet, për Televizionin Bloomberg.

Tokio, Hong Kongu, Sydney, Seuli dhe Wellington të gjitha ranë, por pati fitime në Shangai, Singapor, Taipei, Manila, Mumbai, Bangkok dhe Xhakarta.

Pritshmërive për inflacionin i shtohet edhe fatura e infrastrukturës prej 1.2 trilion dollarësh e Joe Biden, e cila më në fund kaloi në Kongres të premten, duke i dhënë presidentit një shtysë shumë të nevojshme në planin e tij për të shtyrë masat e mëdha të shpenzimeve për të mbështetur ekonominë.

Megjithatë, një tjetër propozim për të grumbulluar 1.9 trilion dollarë të tjerë për programet sociale dhe mjedisore vazhdon të ligështohet.

Raporti i vendeve të punës në SHBA u pasua të dielën nga Kina duke thënë se eksportet ishin rritur me 27.1 për qind më mirë se sa pritej në tetor, pasi fabrikat i mbanin mallrat të dilnin jashtë, pavarësisht ndërprerjeve të energjisë në muajt e fundit të shkaktuar nga objektivat e reduktimit të emetimeve, çmimi në rritje i qymyrit dhe problemet e furnizimit. .

“Shumë përmirësime në numra kanë qenë si pasojë e drejtpërdrejtë e ndërprerjeve në zinxhirët globalë të furnizimit pasi shitësit me pakicë sjellin shpenzimet e tyre të porosive para Krishtlindjeve për të siguruar shpërndarjen në kohë për periudhat e Ditës së Falënderimeve, të Premtes së Zezë dhe të Krishtlindjeve. “tha analisti i CMC Markets, Michael Hewson.

– Takimi i partisë kineze –

Tregtarët po i kushtojnë vëmendje Pekinit ndërsa Partia Komuniste mban një takim kyç këtë javë që ka të ngjarë të shohë udhëheqësin Xi Jinping të forcojë kontrollin e tij në pushtet, ndërsa ai kërkon të forcojë kontrollin e qeverisë mbi ekonominë.

Përpjekja e “prosperitetit të përbashkët” të Xi-t për të rishpërndarë pasurinë ka parë që autoritetet të shtrëngojnë një sërë industrish — veçanërisht firmat e teknologjisë — të cilat kanë tronditur tregjet muajt e fundit.

Kompanitë e fokusuara në turizëm u rritën pasi Pfizer tha të Premten se një provë klinike e pilulës së saj për të trajtuar Covid-19 kishte treguar se ishte 89 për qind efektive, duke shtuar se ishte një hap i madh drejt daljes nga pandemia. Pfizer’s është pilula e dytë anti-Covid pas asaj të Merck.

Ndërkohë, anëtari i bordit të Pfizer dhe një ish-kreu i Administratës së Ushqimit dhe Barnave Scott Gottlieb i tha Squawk Box të CNBC se pandemia mund të përfundojë në Shtetet e Bashkuara deri në janar.

Lajmet për trajtimin rritën shpresat se më shumë vende do të jenë në gjendje të rihapen për udhëtarët e huaj së shpejti, duke i çuar linjat ajrore në rritje.

China Airlines u hodh më shumë se shtatë për qind në Taipei dhe në listën e Shangait Air China u rrit me më shumë se 10 për qind, ndërsa Japan Airlines dhe Cathay Pacific i Hong Kongut u rritën rreth pesë për qind.

Kazinotë me bazë në Macau gjithashtu gëzonin blerje të forta me Sands China me tetë për qind rritje, me MGM China 3.5 për qind më të lartë dhe Galaxy Entertainment me më shumë se pesë për qind.

Lajmet për ilaçin po sillnin njëfarë shprese se rihapja do të jetë në gjendje të bëhet më pa probleme, veçanërisht nëse pilula është në gjendje të zvogëlojë ngarkesën në kapacitetin e spitalit, tha Jun Rong Yeap, një strateg në IG Asia.

“Fakti që është një trajtim oral mund të sugjerojë gjithashtu se ai mund të jetë më i mirëpritur, së bashku me efikasitetin e tij të lartë.”

Nafta e zgjati tubimin e së premtes pasi OPEC-u dhe prodhuesit e tjerë të mëdhenj refuzuan të dëgjonin thirrjet e Biden javën e kaluar për të rritur prodhimin për të përmbushur një rritje të kërkesës, ndërkohë që zyrtarët amerikanë po konsiderojnë lirimin e disa prej furnizimeve strategjike të vendit për të ulur çmimet e naftës.

– Shifrat kryesore rreth orës 0710 GMT –

Tokio – Nikkei 225: RËNI 0.4 për qind në 29,507.05 (afër)

Hong Kong – Indeksi Hang Seng: ULJE 0.8 përqind në 24674.22

Shanghai – Kompozit: UP 0.2 përqind në 3,498.63 (mbyll)

Dollar/jen: UP me 113,66 jen nga 113,40 jen në 2100 GMT të premten

Paund/dollar: POSHTË me 1,3488 dollarë nga 1,3495 dollarë

Euro/dollar: POSHTË në 1,1560 dollarë nga 1,1566 dollarë

Euro/paund: UP në 85.76 pens nga 85.67 pens

West Texas Intermediate: UP 1.2 për qind në 82.28 dollarë për fuçi

Nafta e papërpunuar Brent e Detit të Veriut: UP 1.1 për qind në 83.67 dollarë për fuçi

Nju Jork – Dow: UP 0.8 përqind në 36,400.90 (mbyll)

Londër – FTSE 100: Rritje 0,3 për qind në 7,303,96 (afër)

Artikulli paraprakCV, këshilla për të prezantuar veten më së miri
Artikulli tjetërEksportet kineze të qëndrueshme në tetor pasi Covid lehtësohet jashtë shtetit