Eksportet kineze të qëndrueshme në tetor pasi Covid lehtësohet jashtë shtetit

Eksportet e Kinës u rritën me një rritje më të mirë se sa pritej në tetor, treguan të dhënat zyrtare të dielën, me forcimin e kërkesës në disa tregje kyçe si Shtetet e Bashkuara dhe numrat e Covid-it jashtë shtetit.

Të dhënat nga ekonomia e dytë më e madhe në botë sugjeruan gjithashtu se fabrikat kineze i kishin mbajtur mallrat jashtë, pavarësisht ndërprerjeve të energjisë në muajt e fundit të shkaktuara nga objektivat e reduktimit të emetimeve, çmimi në rritje i qymyrit dhe mungesa e furnizimit.

Qeveria tha javën e kaluar se kriza e energjisë po mbyllej falë një rritjeje të prodhimit vendas të qymyrit.

Eksportet u rritën me 27.1 për qind më mirë se sa pritej në tetor, sipas autoriteteve doganore, në 300.2 miliardë dollarë.

Importet erdhën pak më poshtë se vlerësimet e analistëve, duke u rritur me 20.6 për qind në tetor.

Në muajt e fundit, disa fabrika kineze u detyruan të ndalonin funksionimin për shkak të ndërprerjeve të energjisë elektrike, duke ngritur shqetësime për zinxhirët e furnizimit global.

Shtrydhja ishte përkeqësuar pasi kufizimet kufitare të Kinës Covid-19 penguan dërgesat e lëndëve të para nga jashtë, ndërsa një përplasje tregtare me Australinë përkeqësoi rënien e importeve të qymyrit.

Artikulli paraprakTregjet aziatike të përziera ndërsa inflacioni luan kundër optimizmit të rimëkëmbjes
Artikulli tjetërRritja ekonomike në rajon sipas BERZH; Mali i Zi e para, Shqipëria e dyta dhe Kosova e treta