Toyota rrit parashikimin vjetor të fitimit pavarësisht shkurtimeve të prodhimit

Toyota përmirësoi parashikimin e fitimit të plotë të vitit të enjten, pas një tremujori të fortë që e pa atë me ulje të prodhimit të shkaktuar nga një krizë e çipeve dhe probleme të zinxhirit të furnizimit në Azinë Juglindore të goditur nga pandemia.

Prodhuesi më i shitur i automjeteve në botë është rikuperuar më shpejt se konkurrentët e tij nga disa ndikime nga Covid, por nuk ka qenë në gjendje të shmangë dhimbjen e dyfishtë të mungesës së gjysmëpërçuesve dhe një pengesë furnizimi të shkaktuar nga ndërprerja e fabrikës.

Megjithëse gjigandi japonez ngriti parashikimin e tij vjetor të fitimit neto, shefi financiar Kenta Kon u shpreh i kujdesshëm, duke thënë se kostot e lëndëve të para po rriteshin.

Ai gjithashtu kërkoi falje për vonesat e përjetuara nga blerësit pasi mungesa e çipit e detyroi Toyota-n të ulë prodhimin me rreth 550,000 njësi në periudhën korrik-shtator.

“Na vjen shumë keq që po bëjmë që shumë klientë të presin për dorëzimin e makinave të tyre për shkak të shkurtimeve të prodhimit. Ne po bëjmë përpjekje për t’i dorëzuar makinat sa më shpejt të jetë e mundur,” u tha Kon gazetarëve.

Mungesa globale e mikroçipëve — komponentë thelbësorë të makinave moderne — ka detyruar shumë prodhues makinash të ngadalësojnë ose të ndalojnë përkohësisht prodhimin.

Toyota do të vazhdojë të ulë prodhimin gjatë tremujorit aktual dhe ka ulur objektivin e saj vjetor të prodhimit për 2021-22 në nëntë milionë automjete nga 9.3 milionë që ishte planifikuar më parë.

Kompania tani parashikon fitim neto prej 2.49 trilion jen (21.8 miliardë dollarë) për vitin fiskal deri në mars 2022, nga një vlerësim i mëparshëm prej 2.3 trilion jen.

Ajo la të pandryshuar vlerësimin e saj vjetor të shitjeve prej 30 trilion jen.

Rritja e parashikimit erdhi si rezultat i një rritjeje të fitimit neto në tre muajt deri në shtator prej 33.2 përqind në 626.7 miliardë jen.

– Investimi i baterisë –

Kon tha se rezultatet e forta në dy tremujorët e fundit ishin falë uljes së kostove dhe përdorimit efikas të kostove fikse, duke përmirësuar tërheqjen e produkteve dhe investimin për rritje.

“Për shkak të shtrëngimit të kërkesës në tregun e makinave të reja, çmimi i makinave të përdorura është shumë më i lartë dhe situata e vlerës së mbetur ka qenë e favorshme”, shtoi ai.

Satoru Takada, një analist i makinave në firmën kërkimore dhe konsulente me bazë në Tokio TIW tha se kishte një “shans të mirë” Toyota “të ruajë kurorën e prodhuesit numër një të makinave në botë”.

“Operacionet filluan të ngadalësohen që nga tremujori i parë pasi Toyota u përball me kushte të vështira për sa i përket prokurimit të pjesëve të saj në Azi,” i tha ai AFP-së përpara publikimit të fitimeve.

“Por mjedisi i tij i biznesit po përmirësohet pasi ndikimi i mungesës së çipeve duket se po lehtësohet,” tha Takada, duke e quajtur një jen më të dobët një “erë bisht” për Toyota dhe duke vënë në dukje se modelet e saj të lançuara së fundmi janë “të gjitha duke u shitur mirë”.

Por analistët paralajmëruan se mungesa e çipeve mund të jetë larg përfundimit pasi rimëkëmbja e pandemisë rrit më tej kërkesën për gjysmëpërçues në shumë sektorë.

Javën e kaluar General Motors dhe Ford raportuan fitime më të ulëta pasi kriza e gjysmëpërçuesve uli shitjet dhe të dy gjigantët e automjeteve amerikane paralajmëruan se mungesat do të vazhdojnë edhe në vitin 2022.

Volkswagen tha gjithashtu se fitimet bazë ranë në tremujorin e tretë pasi mungesa e çipit e la atë të paaftë për të përmbushur kërkesën për automjetet e saj.

Honda do të shpallë fitimet e saj tremujore të premten përpara javës së ardhshme të Nissan.

Analistët po fokusohen gjithashtu në zhvendosjen e fundit te automjetet elektrike midis prodhuesve kryesorë të automjeteve, të nxitur nga shqetësimet në rritje mbi emetimet.

Toyota, e cila ishte pioniere e makinave hibride, ka njoftuar planet për linjën e saj të parë globale të automjeteve elektrike me bateri, ndërsa prodhuesit e tjerë të makinave kanë ecur përpara në këtë sektor.

Muajin e kaluar firma tha se do të investojë 13.6 miliardë dollarë në bateri për automjetet elektrike deri në vitin 2030, duke përfshirë ndërtimin e një fabrike në Shtetet e Bashkuara.

Në qershor, Toyota tha se synonte ta bënte prodhimin e saj neutral ndaj karbonit deri në vitin 2035, duke zëvendësuar datën e mëparshme të synuar të vitit 2050.

Por pavarësisht përpjekjeve të saj, një listë e publikuar nga Greenpeace këtë javë e renditi Toyota-n si një nga prodhuesit më të mëdhenj të automjeteve për përpjekjet për emetimin e gazrave.

Artikulli paraprakBanka më e madhe e Australisë do të lejojë tregtimin e kriptomonedhave në vitin 2022
Artikulli tjetërBoE parashikon të rrisë normën pas rritjes së inflacionit