BoE parashikon të rrisë normën pas rritjes së inflacionit

Banka e Anglisë parashikohet të rrisë normën e saj kryesore të interesit të enjten për herë të parë që nga viti 2018, pasi rihapja e ekonomive të goditura nga pandemia shkaktoi rritje të inflacionit në mbarë botën.

Ekonomistët po parashikojnë që BoE e udhëhequr nga guvernatori Andrew Bailey mund të rrisë koston e saj kryesore të huamarrjes nga 0.1 përqind në 0.25 përqind pas një takimi të rregullt politik.

Banka të tjera qendrore anembanë globit kohët e fundit kanë shtrënguar politikën për të ulur çmimet në rritje dhe akoma më shumë po mendojnë të ndjekin shembullin.

Politikëbërësit monetarë po vendosin gjithashtu nëse do të zvogëlojnë mbështetjen e madhe stimuluese të parave të gatshme që i ka mbajtur ekonomitë në këmbë gjatë pandemisë.

Rezerva Federale e SHBA tha të mërkurën se do të fillojë të zvogëlojë ritmin e blerjeve të bonove të saj stimuluese më vonë këtë muaj pasi ekonomia amerikane po rimëkëmbet solid nga pandemia.

Ajo mbajti pikëpamjen e saj se inflacioni është kalimtar dhe kryetari Jerome Powell tha se Rezerva Federale “mund të jetë e durueshme” për rritjen e normave të interesit.

Banka Qendrore Evropiane dhe Banka e Japonisë po mbajnë zjarr për momentin mbi normat dhe stimujt, por bankat qendrore në vende si Brazili, Singapori, Koreja e Jugut dhe Zelanda e Re kanë rritur të gjitha kostot e huamarrjes kohët e fundit.

Banka e Kanadasë i ka dhënë fund programit të saj të rëndësishëm stimulues të blerjes së obligacioneve dhe ka shënuar një rritje të normës së interesit më herët në 2022 sesa ishte parashikuar.

Në MB, “loja e gjatë e harresë për Bankën e Anglisë duket pothuajse në fund, me pritshmëritë në rritje se do të ketë një rritje të normës” të enjten, tha Susannah Streeter, analiste e lartë e investimeve në Hargreaves Lansdown.

“Jo sepse ekonomia është rikthyer në shëndet të plotë, por sepse ajo që ishte vetëm një dhimbje e mprehtë e inflacionit disa muaj më parë, tani po ndizet.”

Kryeekonomisti i ri i BoE-së, Huw Pill, ka parashikuar se norma vjetore e inflacionit në Mbretërinë e Bashkuar rrezikon të shkojë mbi 5.0 përqind në muajt e ardhshëm nga 3.1 përqind aktualisht.

Nga ana e saj, qeveria britanike po parashikon një normë mesatare vjetore prej 4.0 përqind gjatë vitit të ardhshëm — dyfishi i objektivit të BoE — pasi kostot e energjisë u rritën dhe ekonomitë e rihapjes vuajnë nga mungesa e furnizimit.

Presidentja e Bankës Qendrore Evropiane, Christine Lagarde tha të mërkurën se pavarësisht rritjes aktuale të çmimeve, perspektiva për “inflacionin në periudhën afatmesme të eurozonës mbetet e zbutur”.

Ajo shtoi se BQE-ja kishte “shumë pak gjasa” të rriste normat e saj të interesit edhe vitin e ardhshëm.

– ‘Kthesë e mprehtë’ –

Ndërkohë, ekonomistët nuk janë unanim në mendimin se BoE do të rrisë normën e saj të interesit qysh të enjten, edhe nëse tregjet financiare kanë çmuar në një lëvizje të tillë.

“Ka disa arsye bindëse pse Banka mund të presë përpara se të shtrëngojë politikën, dhe vetëm gjashtë javë më parë Komiteti i Politikës Monetare votoi unanimisht për të mbajtur në pritje normat e interesit, kështu që një zhvendosje në politikë më të shtrënguar do të ishte një kthesë e mprehtë. ” vuri në dukje Laith Khalaf, kreu i analizës së investimeve në AJ Bell.

“Gjykimi i Bankës se inflacioni është kalimtar nuk është testuar vërtet (…) Të dhënat janë jashtëzakonisht të pabesueshme për momentin, falë shtrembërimeve të krijuara nga pandemia.”

Ndërsa shpërtheu pandemia në mars 2020, BoE uli normën bazë të interesit nga 0.75 për qind dhe gjithashtu filloi të pomponte shuma masive parash të reja në ekonomi.

Ajo ka krijuar 450 miliardë £ nën programin e saj të lehtësimit sasior që nga marsi i vitit të kaluar, kur Britania vendosi bllokimin e parë të koronavirusit.

Para kësaj, ajo kishte pompuar qindra miliarda paund QE në ekonominë e Mbretërisë së Bashkuar gjatë një dekade pas krizës globale financiare dhe Brexit.

Paketa totale e stimulit emergjent të bankës qendrore është 895 miliardë paund.

Rritja e fundit e normës së BoE ishte në gusht 2018 kur rriti kostot e huamarrjes në 0.75 përqind nga 0.5 përqind në mes të inflacionit të lartë.

burs-bcp/rfj/rl

Artikulli paraprakToyota rrit parashikimin vjetor të fitimit pavarësisht shkurtimeve të prodhimit
Artikulli tjetërPse Bill Gates po investon në industrinë e qumshtit?