Pse Dubai po sheh shifra rekord transaksionesh për shitjet e pronave?!

Tregu i pronave në Emiratet e Bashkuara Arabe dhe veçanërisht ai në Dubai pa shifra rekord transaksionesh gjatë vitit 2022, një trend që ekspertët parashikojnë se do të vazhdojë deri në vitin 2023.

Mbi 97,000 transaksione pronash u regjistruan në Dubai në vitin 2022 me vlerë 67.38 miliardë euro.

Pavarësisht perspektivës ekonomike globalisht, individët me vlerë të lartë neto kanë vazhduar të investojnë në Dubai në 18 muajt e fundit, gjë që nxiti tregun e luksit.

Ekspertët e pasurive të paluajtshme thonë se një treg i maturuar ka nxitur kërkesën brenda vendit nga apartamentet në banesat në qytet dhe komunitetet e vilave me çmimet që në vitin 2023 pritet të tejkalojnë nivelet para pandemisë.

Cavendish Maxwell grumbullon të dhënat e pasurive të paluajtshme dhe inteligjencën e tregut në rajon dhe thotë se performanca e shkëlqyer është për shkak të rimëkëmbjes pas pandemisë.

Gjatë 12 muajve të fundit, shitjet jashtë planit u rritën edhe një herë si një përqindje e shitjeve pasi shumë përdorues fundorë u vlerësuan jashtë tregut të rishitjes. Ekspertët thonë se ka një konsensus se përse qyteti po i kalon tregjet ndërkombëtare./scan/

Artikulli paraprakPretendimi i fitimit të pasurisë dhe i pushtetit në përpilimin e Kuranit?!
Artikulli tjetërFrika për ngadalësim ekonomik nuk mjafton për t’i ndaluar punonjësit të ndryshojnë kompaninë