Mbretëria e Bashkuar thërret të dërguarin francez për ‘kërcënimet’ ndërsa mosmarrëveshja për peshkimin thellohet

Britania thirri të enjten ambasadorin francez për të shpjeguar “kërcënimet” e bëra për të drejtat e peshkimit pas Brexit, disa orë pasi kryeministri francez Jean Castex ofroi hapjen e bisedimeve për të zgjidhur mosmarrëveshjen gjithnjë e më të ashpër.

Të dy palët janë në mosmarrëveshje mbi rregullat e licencimit për anijet e BE-së që duan të operojnë në ujërat përreth Britanisë dhe Ishujt Channel.

Franca është indinjuar nga refuzimi i anijeve të saj nga Britania dhe ishujt vetëqeverisës Jersey dhe Guernsey, të cilët varen nga Londra për çështjet e mbrojtjes dhe të jashtme.

Castex tha se ai ishte “gjithmonë i hapur për bisedime”, por disa orë më vonë ministrja e Jashtme e Mbretërisë së Bashkuar Liz Truss shkroi në Twitter se ajo kishte thirrur të dërguarin francez për të shpjeguar “kërcënimet joproporcionale të bëra kundër MB-së dhe Ishujt Kanal”.

Franca ka paralajmëruar se mohimi i vazhdueshëm i licencave do të çonte në masa hakmarrëse sa më shpejt që javën e ardhshme, duke përfshirë kontrollet që kërkojnë kohë për të gjitha produktet dhe një ndalim të anijeve në Mbretërinë e Bashkuar që zbarkojnë ushqim deti.

Autoritetet franceze gjobitën gjithashtu dy varka britanike që peshkonin për fiston gjatë kontrolleve të mërkurën, me një të ndaluar në Le Havre.

“Kjo nuk është një luftë, por është një luftë. Peshkatarët francezë kanë të drejta, një marrëveshje është nënshkruar dhe ne duhet ta zbatojmë këtë marrëveshje,” tha Ministrja Detare Annick Girardin.

Më shumë se 200 peshkatarë francezë janë duke pritur për licenca për të lundruar në ujërat midis 6 dhe 12 milje nga brigjet britanike, dhe veçanërisht rreth Jersey, sipas zyrtarëve francezë.

Girardin hodhi poshtë pretendimet britanike se 98 përqind e aplikimeve për akses nga anijet e BE-së ishin miratuar duke thënë se shifra e vërtetë ishte 90 përqind.

“Dhe të gjithë ata pa licencë janë francezë, përveç një ose dy belgësh”, tha ajo.

– ‘Përgjigje e kalibruar’ –

Qeveria e Jersey tha se ishte “jashtëzakonisht e zhgënjyer” nga kërcënimet e Francës dhe se kishte bërë “përparim” në bisedimet të mërkurën, ku përfshiheshin zyrtarë të BE-së.

Ai tha se më pak varka janë ndaluar nga ujërat e saj sesa më parë.

Ministri i Evropës i Francës, Clement Beaune tha se vendi i tij duhej të përdorte “gjuhën e forcës” sepse “kjo është e vetmja gjuhë që kupton kjo qeveri britanike”.

Ai tha se një raund i dytë hakmarrjeje mund të pasojë nëse nuk arrihet përparim, duke përfshirë rritjen e çmimit të energjisë elektrike për Jersey dhe ishujt e tjerë të Kanalit që marrin energjinë nga Franca.

Londra ka premtuar “një përgjigje të përshtatshme dhe të kalibruar” ndaj masave franceze, pasi industria britanike e peshkimit varet nga portet franceze si një portë për në Evropë, tregun e saj kryesor të eksportit.

Pronari i peshkatares britanike të ndaluar tha se po peshkonte legalisht në ujërat franceze dhe gjoba dukej “e motivuar politikisht”.

“Ne nuk e kemi pasur këtë problem” më parë, tha për AFP Andrew Brown, drejtor në Macduff Shellfish me bazë në Skoci.

Një prokuror francez në Le Havre tha se kapiteni i peshkatarit mund të gjobitet deri në 75,000 euro (87,000 dollarë), përveç “dënimeve administrative” të mundshme.

– Masat ‘të dëmshme’ –

Përtej masave të synuara franceze kundër sektorit të peshkimit, kontrollet më të gjera doganore mund të ngadalësojnë seriozisht tregtinë me Britaninë.

Në Bruksel, një zëdhënës i BE-së tha se do të mbaheshin bisedime me Mbretërinë e Bashkuar dhe Francën në përpjekje për të zgjidhur mosmarrëveshjen.

“Marrëveshja jonë e Tregtisë dhe Bashkëpunimit me Mbretërinë e Bashkuar është e qartë: anijet që po peshkonin në këto ujëra duhet të lejohen të vazhdojnë,” tha zëdhënësi.

Peshkatarët francezë thonë se Brexit po përdoret si një justifikim për të penguar shumë nga sigurimi i licencave për ujërat britanike, të cilët thonë se kanë përdorur prej vitesh.

Barrie Deas, kreu i Federatës Kombëtare të Organizatave të Peshkatarëve të Britanisë, paralajmëroi se varkat franceze do të humbnin më shumë në çdo mosmarrëveshje “gjilpërë për llaç”.

“Është pak e çuditshme sepse flotat franceze peshkojnë shumë më tepër në ujërat e Mbretërisë së Bashkuar sesa ne peshkojmë në ujërat e tyre,” tha ai për BBC.

Unioni i tregtarëve francezë të peshkut, që përfaqëson 490 kompani, ofroi mbështetje për përpjekjet e Parisit për të zbatuar ligjin, por dha alarmin për ndalimin e anijeve në Mbretërinë e Bashkuar që të zbarkojnë kapjen e tyre dhe rritjen e kontrolleve mbi produktet.

Ai paralajmëroi kundër masave “të thjeshta dhe të dëmshme”, duke vënë në dukje “tregu kombëtar është pjesërisht i varur nga importet britanike”.

Artikulli paraprakKanali i Panamasë thyen rekordin e transportit të mallrave pavarësisht krizës pandemike
Artikulli tjetërCoca-Cola rrit parashikimin e fitimit në krahasim me presionet e kostos