Gjermanët në rrugë: Po varfërohemi!

Në qytetin gjerman të Këlnit u mbajtën protesta për shkak të inflacionit të lartë, rritjes së çmimeve dhe rritjes së kostos së jetesës.

Qindra demonstrues u mblodhën në qendër të qytetit dhe thërrisnin sloganet “Mjaft më: Çmimet duhet të bien”, dhe pas fjalimit u organizua një shëtitje proteste.

Të mbledhurit kërkuan nga autoritetet ndalimin e trendit të rritjes së inflacionit dhe çmimeve të larta.

U theksua se vetëm dhjetëra mijëra njerëz në Këln po shkojnë drejt varfërisë për shkak të rritjes së çmimeve dhe se shumë nuk do të jenë në gjendje të paguajnë faturat e gazit dhe energjisë elektrike.

Demonstruesit kërkuan heqjen e rritjes së çmimit të gazit, vendosjen e një kufiri të sipërm kur bëhet fjalë për rritjen e qirave, rritje të pensioneve dhe ndihmës sociale dhe rifutjen e tarifave të transportit publik prej nëntë euro./tesheshi/

Artikulli paraprak6 tipare të njerëzve të fortë mentalisht
Artikulli tjetërRama për marrëdhëniet me Turqinë: Aset i çmuar!