“Fundi i Botës” për tregun e kriptomonedhave

Investitorët po i shohin me mosbesim kryptovalutat teksa investimet e tyre po shkrihen. Çmimet e Bitcoin dhe kryptovalutave të tjera ndjekin indekset e bursës, por me humbje shumë më të larta, gjë që tregon përfundimisht se nuk e justifikuan rolin e ruajtësve të vlerës në kohë të pasigurta.

Wall Street u godit nga një stuhi e fortë nga inflacioni i lartë, politika monetare shtrënguese e FED-it dhe recesioni i afërt kanë bërë që investitorët të largohen nga aktivet e rrezikshme dhe të kërkojnë streha më të sigurta. Ju do të mendonit se është koha ideale për të investuar në kriptovaluta, si një strehë e sigurt.

Megjithatë, në kushte të tilla, kriptomonedha më e famshme në botë humbi ndjeshëm më shumë se çdo indeks i bursës.

Çmimi i Bitcoin është dobësuar me rreth 12 për qind vetëm në 24 orët e fundit ndërsa brenda një jave ka humbur vlerë prej 30 për qind. Dje ka arritur në minimumin prej 26,848 dollarësh, e cila gjë është niveli më i ulët që nga fundi i dhjetorit të vitit 2020 dhe 61,1 për qind më i ulët se vlera rekord (69 mijë dollarë) e arritur në fund të vitit të kaluar.

Kjo është hera e dytë këtë javë që Bitcoin bie nën 30 mijë dollarë. Analistët e quajtën atë nivel një pikë kyçe të rezistencës dhe arritën në përfundimin se Bitcoin mund të shembet nëse nuk arrin të qëndrojë mbi 30 mijë dollarë.

Kriptovalutat e tjera shënuan humbje edhe më të mëdha. Etheriumi, kriptovaluta e dytë më e madhe, humbi rreth 36 për qind të vlerës brenda një jave.

Megjithëse deri vonë besohej se kriptovalutat mund të ishin ruajtës të vlerës në kohë të pasigurta, rezultoi se lëvizja e vlerës së tyre lidhej me lëvizjen e indekseve të bursës.

Në të njëjtën kohë, luhatjet e çmimeve në tregun e kriptomonedhave janë edhe më të forta se në tregjet e aksioneve. Për krahasim, S&P 500 ka rënë me rreth 17 për qind që nga fillimi i vitit 2022.

Ekziston edhe një arsye tjetër që rriti intensitetin e rënies së kriptomonedhave. Investitorët në tregun e kriptove ishin veçanërisht të shqetësuar për rënien e monedhës TerraUSD (UST), kriptomonedha e tretë më e madhe e qëndrueshme, e krijuar për të ruajtur barazinë me dollarin.

Megjithatë, në vend të rezervave të dollarit në të cilat bazohen dy monedhat e tjera kryesore të qëndrueshme (USD Coin, Binance USD), forca mbështetet shumë në forcat e tregut. Ajo funksionon së bashku me tokenin, Luna. Përdoruesit mund të shkëmbejnë Lunan (me vlerë 1 dollarë) për 1 UST dhe anasjelltas, gjë që teorikisht siguron që çmimi i saj të ndjekë dollarin.

Megjithatë, barazia e dollarit amerikan është dëshmuar i prekshëm në periudhat e paqëndrueshmërisë së lartë të tregut. Pasi Luna humbi besimin e investitorëve dhe u fundos më shumë se 90 për qind, ajo u shemb dhe u zhduk, duke humbur më shumë se 50 për qind të vlerës së saj.

Pas tërmeteve aktuale, lind pyetja se sa është dëmtuar besimi i investitorëve në të gjithë konceptin e kriptomonedhave.

“Ne nuk kemi asnjë precedent historik për mënyrën se si Bitcoin dhe kriptovalutat e tjera mund të funksionojnë nëse hyjmë në një periudhë të gjatë të zhvlerësimit, ku bankat qendrore po tërheqin në mënyrë aktive likuiditetin”, tha Steve Sosnik, kryestrategu në Interactive Brokers.

Problemi është se Bitcoin nuk është provuar të jetë një mbrojtje kundër asgjëje, përfundon analisti i Forbes, Taylor Teper.

Në fund të fundit, me inflacionin në nivelin më të lartë në katër dekada, është pritur që monedha që dëshiron të ruajë fuqinë e saj blerëse dhe të jetë e pavarur nga çdo bankë qendrore, të fitojë më shumë ndjekës.

Në vend të kësaj, Bitcoin duket se gjen mbështetës kur çmimi rritet dhe turma bie në panik, si çdo aktivitet tjetër me rrezik të lartë. /telegraf/

Artikulli paraprakA e dini se kush është mendja (shkencore) më e madhe në histori?
Artikulli tjetërSaudia njeh patentat shqiptare