Ekonomia japoneze rimëkëmbet pavarësisht rritjes së virusit

Ekonomia e Japonisë u rrit pak në tremujorin e dytë, duke u rimëkëmbur nga një ngadalësim në fillim të vitit pavarësisht rritjeve dhe kufizimeve të vazhdueshme të virusit, treguan të dhënat të hënën.

Ekonomia e tretë më e madhe në botë u tkurr në fillim të vitit pasi një valë e re infeksionesh e detyroi qeverinë të vendosë kufizime për viruset që ngadalësuan konsumin.

Por, përkundër shqetësimeve dhe kufizimeve të vazhdueshme të virusit që kanë zgjatur pjesën më të madhe të këtij viti, ekonomia e Japonisë u rrit më mirë se sa pritej 0.3 përqind në tre muajt deri në qershor, treguan të dhënat nga zyra e kabinetit.

Kjo i tejkaloi pak pritjet e ekonomistëve të anketuar nga Bloomberg, të cilët kishin parashikuar vetëm 0.1 përqind rritje tremujore në tremujor.

Të dhënat e publikuara nga zyra e kabinetit treguan gjithashtu një rishikim të lehtë lart për tremujorin e parë, kur ekonomia u tkurr 0.9 përqind, krahasuar me një vlerësim të mëparshëm prej 1.0.

Japonia ka parë një shpërthim më të vogël të virusit sesa shumë ekonomi të zhvilluara, me 15,400 vdekje pavarësisht shmangies së bllokimeve të ashpra.

Por për pjesën më të madhe të këtij viti Tokio dhe disa rajone të tjera kanë qenë nën gjendje emergjente të virusit, duke kufizuar shitjet e alkoolit dhe orët e hapjes së restoranteve dhe bareve.

Ekspertët kanë paralajmëruar se masat po humbin efektivitetin e tyre, me shenja se rregullat po shpërfillen gjithnjë e më shumë.

Stefan Angrick, një ekonomist i lartë në Moody’s Analytics që mbulon Japoninë, tha se konsumi rezultoi çuditërisht elastik pavarësisht kufizimeve.

“Ekonomia japoneze arriti një rritje të moderuar në tremujorin e dytë të vitit, duke shmangur një recesion teknik falë një kombinimi të konsumit më të fortë dhe investimeve të biznesit,” tha ai në një shënim.

“Pavarësisht përmirësimit, ne presim që rritja të mbetet nën presion në tremujorin e tretë ndërsa shpenzimet dhe prodhimi vazhdojnë të luftojnë mes ndërprerjeve nga pandemia.”

Japonia po luan gjithashtu me programin e saj të vaksinave, i cili filloi shumë më vonë dhe më ngadalë se ato në shumë ekonomi të tjera të zhvilluara.

Përhapja tani është rritur me shpejtësi dhe rreth një e treta e japonezëve tani janë plotësisht të vaksinuar, por infeksionet janë në nivele rekord, me rastet ditore mbarëkombëtare që kapin shifrën 20,000 ditët e fundit.

Rritja e rasteve, e nxitur nga varianti më ngjitës Delta, ka errësuar shanset për një shërim të fortë dhe të shpejtë të drejtuar nga vaksina.

Analistët thanë se kishte ende shpresë në horizont.

“Prodhimi u rrit vetëm në tremujorin e dytë dhe nuk do të jetë shumë më mirë këtë tremujor pasi vala e pestë e drejtuar nga Delta mban shpenzimet e konsumatorëve,” shkroi Tom Learmouth, nga Capital Economics.

“Por me përhapjen e vaksinave ende duke lëvizur me shpejtësi, një rimëkëmbje e fortë në TM4 (tremujori i katërt) mbetet në plan.”

Ai vuri në dukje se rritja prej 0.8 përqind e konsumit privat tremujor-tremujor ishte më e fortë se sa pritej dhe kompensoi pjesën më të madhe të rënies në tremujorin e mëparshëm.

Ashtu si gjatë gjithë pandemisë, pasiguria mbetet.

“Me rastet e rënda në rritje, rreziqet për parashikimin tonë se shpenzimet e konsumatorëve do të shkelin ujin në TM3 janë aktualisht të anuara në anën negative,” pranoi Learmouth.

Megjithatë, ai tha se ritmi i fortë i programit të vaksinimit tani do ta linte Japoninë “të vendosur mirë” për një rikthim të fortë në pjesën e fundit të vitit.

Artikulli paraprakApple mbron tiparet e mbrojtjes së fëmijëve mbi shqetësimet e privatësisë
Artikulli tjetërAksionet aziatike kryesisht bien pasi rimëkëmbja e Kinës dobësohet