Aksionet aziatike kryesisht bien pasi rimëkëmbja e Kinës dobësohet

Aksionet aziatike ranë kryesisht të hënën pasi të dhënat e dobëta ekonomike kineze, frika nga një koronavirus i ringjallur dhe fitorja e talebanëve në Afganistan gërryen ndjenjën e investitorëve.

Shitjet me pakicë në Kinë u zgjeruan 8.5 përqind në korrik nga viti në vit dhe prodhimi industrial u rrit me 6.4 përqind, sipas shifrave të publikuara nga zyra e statistikave të Pekinit, me të dy shifrat më poshtë vlerësimeve të analistëve.

Bllokimet dhe kufizimet e tjera të lëvizjes të sjella për të luftuar shpërthimet e fundit të koronavirusit në vend janë fajësuar për pengimin e performancës ekonomike së bashku me një seri përmbytjesh vdekjeprurëse.

“Përhapja e shpërthimeve të brendshme dhe fatkeqësitë natyrore kanë ndikuar në ekonominë e disa rajoneve dhe rimëkëmbja ekonomike mbetet e paqëndrueshme dhe e pabarabartë,” tha zëdhënësi i Byrosë Kombëtare të Statistikave Fu Linghui në një konferencë shtypi.

Por ai shtoi se “ekonomia kombëtare vazhdon të stabilizohet dhe të rimëkëmbet” në përgjithësi.

Raymond Yeung, shefi ekonomist për Kinën e Madhe në ANZ Banking Group, tha se shifrat “sugjerojnë se ekonomia po humbet avullin shumë shpejt”.

Infeksionet në rritje të lidhura me variantin Delta të koronavirusit “gjithashtu shtojnë rrezik shtesë në aktivitetet e Gushtit”, shtoi ai.

Ringjallja e virusit në Kinë “po rëndonte mbi nervat e investitorëve tani, veçanërisht kur shikohet evolucioni i shpërthimeve në rajon nga Australia në Singapor në Japoni dhe kudo në mes”, tha Jeffrey Halley, analist i lartë i tregut për Azi Paqësorin me OANDA.

“Nëse dikush mund të thyejë trendin, është Kina,” shtoi ai. “Por shpërthimet dhe kufizimet e përhapura do të ishin një ndryshues i lojës për rimëkëmbjen e Azisë, dhe mund të argumentohet, edhe ajo globale kur merret parasysh implikimet në zinxhirët e furnizimit.”

Vëzhguesit e tregut po ndiqnin gjithashtu zhvillimet në Afganistan, ku talebanët kanë vulosur një fitore të përgjithshme ushtarake në luftën 20-vjeçare të vendit.

“Të dhënat më të dobëta ekonomike që dalin nga Kina kanë prishur gjendjen shpirtërore, me lexime më të ulëta mbi shitjet me pakicë dhe prodhimin industrial duke ngritur pyetje nëse mund të ruhet vrulli i rimëkëmbjes,” vuri në dukje Richard Hunter, kreu i tregjeve në Interactive Investor.

“Përveç kësaj, mbeten disa çështje shëndetësore në Azi në përgjithësi, ndërsa shqetësimet gjeopolitike janë shfaqur gjithashtu pas zhvillimeve në Afganistan dhe implikimeve për të ardhmen e rajonit.”

Ka pasur rënie në Sidnei, Singapor, Taipei, Wellington dhe Xhakartë, si dhe Hong Kong, ku Indeksi Hang Seng u mbyll 0.80 për qind.

Mumbai dhe Manila ishin në rritje, ashtu si Shanghai, i cili u mbyll me 0.03 përqind.

Londra, Parisi dhe Frankfurti u hapën më poshtë.

Në Tokio, indeksi standard Nikkei 225 u mbyll për një seancë të tretë radhazi të hënën pavarësisht se të dhënat e qeverisë tregojnë një rritje prej 0.3 përqind të PBB -së – pak më shumë sesa pritej pas një rritje të infeksioneve nga viruset dhe kufizimeve të reja.

“Shqetësimi mbetet i fortë mbi ndikimin ekonomik të rasteve rekord të koronavirusit në Japoni,” tha Yoshihiro Okumura nga Chibagin Asset Management.

Dhe në Tajlandë, qeveria uli parashikimin e saj të rritjes ekonomike për vitin 2021 ndërsa lufton me një valë të re Covid-19 e cila ka sjellë një numër rekord të infeksioneve dhe vdekjeve të reja.

Duke parashikuar më parë rritje prej 1.5 deri në 2.5 përqind për vitin, Zyra e Këshillit Kombëtar të Zhvillimit Ekonomik dhe Social njoftoi se duhej ta rishikonte atë shifër në mes 0.7 dhe 1.2 përqind.

– ‘Shtrëngimi i mundshëm’ –

Universiteti i Miçiganit raportoi të Premten se ndjenja e konsumatorit amerikan ra në nivelin e tij më të ulët në një dekadë, pasi infeksionet koronavirus vazhdojnë të rriten në vend.

Frika e zgjatur mbi përfundimin e mbështetjes së madhe financiare të Rezervës Federale të SHBA të vendosur në fillim të pandemisë vazhdoi të rëndojë ndjenjat.

Tregtarët do të mbajnë një sy në fjalimin e shefit të Fed Jerome Powell në mbledhjen e këtij muaji të udhëheqësve të bankës qendrore dhe financiare në Jackson Hole, Wyoming, duke shpresuar për një aluzion se kur do të veprojë.

“Tregjet do të duhet të kënaqen me zvogëlimin e mundshëm nga Rezerva Federale e SHBA diku vitin e ardhshëm,” tha Martin Lakos nga Macquarie Bank për Bloomberg Television.

– Shifrat kryesore rreth orës 0830 GMT –

Tokio – Nikkei 225: Poshtë 1.62 për qind në 27.523.19 (mbyllur)

Hong Kong – Indeksi Hang Seng: Poshtë 0.80 për qind në 26.181.46 (mbyllur)

Shanghai – Composite: UP 0.03 për qind në 3,517.34 (mbyllur)

Londër – FTSE 100: Poshtë 0.72 përqind në 7,166.40

Euro/dollar: UP në 1.1799 dollarë nga 1.1733 dollarë

Paund/dollar: Poshtë në 1.3861 nga 1.3864 dollarë

Euro/paund: UP në 85.07 pence nga 85.05 pence

Dollar/jen: Poshtë në 109.30 jen nga 109.38 jen

West Texas Intermediate: Poshtë 1.69 për qind në 67.28 dollarë për fuçi

Brenti i Detit të Veriut Brent: Poshtë 1.42 për qind në 69.60 dollarë për fuçi

New York – Dow: UP 0.1 për qind në 35,515.38 (mbyllje)

-Bloomberg News kontribuoi në këtë histori-

Artikulli paraprakEkonomia japoneze rimëkëmbet pavarësisht rritjes së virusit
Artikulli tjetërVendet më optimiste për rimëkëmbjen e ekonomisë nga pandemia