Apple mbron tiparet e mbrojtjes së fëmijëve mbi shqetësimet e privatësisë

Apple të Premten mbrojti veçoritë e reja të mbrojtjes së fëmijëve që do të kontrollonin imazhet e ngarkuara në ruajtjen e saj cloud dhe në platformën e saj të mesazheve, duke hedhur poshtë shqetësimet se azhurnimet paraqesin kërcënime për privatësinë.

“Ne mund të shohim se është keqkuptuar gjerësisht,” tha shefi i softuerit të gjigantit amerikan të teknologjisë, Craig Federighi, për prezantimin e përditësimit në një intervistë me Wall Street Journal të botuar të Premten.

Javën e kaluar, Apple zbuloi dy veçori për të debutuar në iPad dhe iPhone në Shtetet e Bashkuara.

Njëri mund të identifikojë imazhet e abuzimit seksual të fëmijëve të ngarkuara në ruajtjen e tij në iCloud, ndërsa tjetri përdor mësimin me makinë për të njohur dhe paralajmëruar fëmijët dhe prindërit e tyre kur marrin ose dërgojnë fotografi seksuale në aplikacionin e mesazheve të Apple, Mesazhet, tha kompania në deklaratë.

Federighi tha se mjetet e reja nuk i bëjnë sistemet dhe pajisjet e Apple më pak të sigurta ose konfidenciale.

“Ne donim të ishim në gjendje të dallonim fotografi të tilla në re pa shikuar fotot e njerëzve,” tha ai, duke shtuar se Apple donte të “ofronte këtë lloj aftësie … në një mënyrë që është shumë, shumë më private se çdo gjë që ka qenë bërë më parë në këtë fushë “.

Kompania gjithashtu ka postuar shpjegime të hollësishme të veçorive të reja, duke thënë në një punim teknik se teknologjia, e zhvilluar nga ekspertë kriptografikë, “është e sigurt dhe është krijuar shprehimisht për të ruajtur privatësinë e përdoruesit”.

Kompania tha se do të ketë qasje të kufizuar në çdo imazh shkelës, i cili do të shënohet në Qendrën Kombëtare për Fëmijët e Zhdukur dhe të Shfrytëzuar, një organizatë jofitimprurëse.

Në një konferencë të së Premtes, Apple shpjegoi se do të mbështetet në grupet e besuara në vende të shumta për të përcaktuar se cilat imazhe duhet të shikoni për të siguruar që kërkimet nuk po manipulohen për qëllime të tjera.

Ai nënvizoi se vetëm imazhet e ngarkuara në iCloud kontrollohen, me sistemin që skanon për një version dixhital të një gjurme gishtash që përputhet me imazhet e njohura të abuzimit seksual të fëmijëve pa parë fotografi.

Specialistët e kriptimit dhe privatësisë kanë thënë se mjeti mund të shfrytëzohet për qëllime të tjera, duke hapur potencialisht një derë për mbikëqyrje masive.

Të tjerët shprehën shqetësimin se masa mund të jetë hapi i parë drejt dobësimit të kriptimit dhe hapjes së “dyerve të prapme” që mund të shfrytëzohen nga hakerët ose qeveritë.

“Ne jemi përballur me kërkesa për të ndërtuar dhe vendosur ndryshime të urdhëruara nga qeveria që degradojnë privatësinë e përdoruesve më parë dhe i kemi refuzuar me vendosmëri ato kërkesa,” tha Apple në një postim.

“Ne do të vazhdojmë t’i refuzojmë ato në të ardhmen.”

Apple ishte e bindur se nuk do të pranonte kërkesën e asnjë qeverie për të skanuar për asgjë tjetër përveç imazheve që tregojnë abuzimin seksual të fëmijëve.

Një letër në internet që i bën thirrje Apple të mos zbatojë veçoritë është nënshkruar nga më shumë se 7,700 njerëz, përfshirë ish kontraktorin e Agjencisë së Sigurisë Kombëtare Edward Snowden, i cili zbuloi informacione që zbulonin programin e mbikëqyrjes masive të qeverisë amerikane.

“Rruga aktuale e Apple kërcënon të minojë dekadat e punës së teknologëve, akademikëve dhe avokatëve të politikave drejt masave të forta për ruajtjen e privatësisë që janë norma në shumicën e pajisjeve elektronike të konsumit dhe rastet e përdorimit,” lexohet në lutjen e postuar në appleprivacyletter.com.

“Ne kërkojmë që Apple të rishqyrtojë fillimin e teknologjisë së saj, që të mos e zhbëjë atë punë të rëndësishme.”

Artikulli paraprakShumë nxehtë? Temperaturat ideale për të punuar sipas neuroshkencave
Artikulli tjetërEkonomia japoneze rimëkëmbet pavarësisht rritjes së virusit