Covid-19: British Airways planifikon leje udhëtimi të bazuara në aplikacione

British Airways po planifikon të bëjë më të lehtë për pasagjerët të provojnë se janë të sigurt për të udhëtuar pasi të jenë vaksinuar kundër Covid.

Sipas planeve, njerëzit që kanë pasur të dy goditjet do të jenë në gjendje të regjistrojnë statusin e tyre në aplikacionin e smartphone të BA.

Shefi ekzekutiv i linjës ajrore, Sean Doyle, përshëndeti “përparimin e madh” të MB në trajtimin e pandemisë.

Muajin e kaluar, pronari i BA IAG bëri thirrje për karta dixhitale shëndetësore “për të rihapur qiellin tonë në mënyrë të sigurt”.

Shefi i IAG, Luis Gallego, tha në atë kohë se grupi i linjave ajrore dëshironte standarde ndërkombëtare të zakonshme të testimit për udhëtime.

Qeveria e Mbretërisë së Bashkuar ka thënë se do të japë vlerën e duhur për një kthim në udhëtimet ndërkombëtare më 17 maj.

Njoftimi nxiti një përmbytje rezervimesh, por mbetet e paqartë se cilat itinerare do të jenë në dispozicion.

Masa e BA vjen në mes të debateve të nxehta rreth mundësisë që “pasaportat e vaksinës” mund të bëhen një tipar i udhëtimeve të huaja dhe madje të përdoren brenda MB-së për të lejuar hyrjen në vende të tilla si pub-et ose stadiumet sportive.

 

A do të më duhet një pasaportë vaksine?

Në komentet e tij të fundit për gazetarët, Z. Doyle i BA tha se MB duhet të jetë një udhëheqës global në rihapjen e udhëtimeve ndërkombëtare.

Ai i kërkoi qeverisë të “vendosë një shembull” dhe “të jetë ambicioz” në zhvillimin e sistemeve, duke përfshirë përdorimin e teknologjisë dixhitale për të verifikuar vaksinimin dhe statusin e provës së pasagjerëve.

“Ne po bëjmë përparim të madh në Britani në trajtimin e pandemisë,” tha ai, duke treguar vaksinën Oxford-AstraZeneca dhe suksesin e programit të vaksinimit të MB.

“Fairshtë e drejtë të thuash që Britania ka zhvilluar një pozitë me të vërtetë të fortë udhëheqëse në daljen në skajin tjetër të pandemisë,” tha ai.

“Ajo që duam të sigurohemi është se ne gjithashtu marrim atë pozicion udhëheqës në rivendosjen e udhëtimeve dhe rivendosjen e ekonomisë.”

Në një nxitje tjetër për pasagjerët, BA tha se tashmë kishte rivendosur ujë dhe ushqime falas në fluturimet me ekonomi të shkurtër dhe se kjo politikë do të vazhdonte.

Në një zhvillim tjetër, linja ajrore rivale Virgin Atlantic ka thënë se është afër finalizimit të një pakete financimi prej 160 milion £ për ta përdorur atë derisa të hiqen kufizimet e udhëtimit.

Paratë vijnë nga huatë e bëra nga aksionarët ekzistues, përfshirë Virgin Group dhe kompaninë ajrore amerikane Delta.

Një zëdhënës i Virgin Atlantic tha: “Ne vazhdojmë të forcojmë bilancin tonë në pritje të heqjes së kufizimeve të udhëtimit ndërkombëtar gjatë tremujorit të dytë të 2021.

“Ky financim i fundit prej 160 milion £ siguron qëndrueshmëri të mëtejshme kundër një rikuperimi më të ngadaltë të të ardhurave në 2021 dhe pason një financim prej $ 230 milion në dy Boeing 787 në janar, i cili na lejoi të paguanim borxhin dhe të forconim pozicionin tonë të parave.

 

“Ne mbetemi të sigurt se Virgin Atlantic do të dalë në një kompani ajrore me fitim të qëndrueshëm dhe dëshirojmë të falënderojmë kreditorët dhe aksionarët tanë, Virgin Group dhe Delta, për mbështetjen e tyre të vazhdueshme dhe besimin e palëkundur në të ardhmen tonë.\BBC’

Artikulli paraprakA mund të konkurrojnë makinat e qelizave të karburantit me bumin e EV?
Artikulli tjetërZgjidhje e zgjuar: si grupet e biznesit drejtojnë inovacionin