A mund të konkurrojnë makinat e qelizave të karburantit me bumin e EV?

Nëse ka pasur ndonjëherë një titull mashtrues, duhet të jetë ai më sipër, të paktën sipas prodhuesve evropianë të makinave. Makinat me hidrogjen, thonë ata, nuk janë një alternativë e vlefshme për automjetet elektrike me bateri.

Dhe kjo pavarësisht miliarda dollarëve që qeveritë e tyre po derdhin në hidrogjen.

Ju nuk do të shihni ndonjë përdorim të hidrogjenit në vetura,” tha shefi ekzekutiv i Volkswagen Herbert Diess kohët e fundit për Financial Times. “As në 10 vjet sepse fizika që qëndron pas saj është kaq e paarsyeshme”.

Në këtë, Diess duket se ndan mendimin e njeriut që ai e sheh si një konkurent të madh: Elon Musk, i cili tha disa vjet më parë makinat me hidrogjen ishin “tepër memece”. Hidrogjeni si karburant dhe si një mjet për ruajtjen e energjisë ka fituar popullaritet në rritje në dy vitet e fundit, por disi makinat e hidrogjenit nuk kanë arritur të ngrihen në asnjë mënyrë të krahasueshme me EV.

Toyota thotë se automjetet elektrike janë mbivendosur

Kjo për shkak të dy gjërave. Së pari, teknologjia e qelizave të karburantit me hidrogjen është e shtrenjtë dhe nuk ka qenë në gjendje të përmbushë shkurtimet e mëdha të kostove që teknologjia EV – specifikisht teknologjia e baterive – ka regjistruar në të kaluarën më të afërt, duke i bërë disa EV mjaft të përballueshme. Së dyti, investime të mëdha ende nuk janë bërë në ndërtimin e stacioneve të karburantit me hidrogjen. Për këtë, prodhuesit e makinave duhet të dërgojnë më shumë makina me hidrogjen.

 

Karikimi i shpejtë – ose karburanti – është mbase përparësia kryesore e makinave me hidrogjen mbi EV, së bashku me rrezikun e munguar të djegies së baterisë. Ankthi i rrezes është rreptësisht një fenomen EV. Por makinat me hidrogjen ende kanë nevojë për karburant dhe kjo lëndë djegëse ndodh të jetë shumë e ndezshme. Ndonjëherë kjo shkakton zjarre në stacionet e karburantit.

 

Disa prodhues të makinave kanë programe të makinave me hidrogjen, mes tyre Toyota, me Mirai e saj, e cila ishte e para makina e hidrogjenit e prodhuar në masë në botë. Hyundai gjithashtu ka një model hidrogjeni, Nexos, dhe madje edhe një prodhues evropian i makinave, BMW, planifikon të lëshojë një makinë me hidrogjen vitin e ardhshëm. A do të thotë kjo se makinat me hidrogjen po vijnë, çfarëdo që mendojnë Diess dhe Musk? Akoma jo

Kalo, Musk! Volkswagen & Toyota u ringjallën për të sfiduar dominimin e tregut të makinave elektrike të Tesla

Raporti i Financial Times vëren se si prodhuesit e mëdhenj evropianë të makinave luanin me teknologjinë e qelizave të karburantit para se të hiqnin dorë në heshtje, përfshirë Volkswagen të Diess dhe madje Mercedes, i cili, sipas raportit, kaloi dekada duke u përpjekur që teknologjia e hidrogjenit të funksiononte për të.

Megjithatë teknologjia e qelizave të karburantit mund të bëhet e zbatueshme në të ardhmen, të paktën sipas kreut të karburanteve alternative të Renault. Philippe Prevel i tha FT se ndërsa makinat e pasagjerëve të rregullt që përdorin teknologjinë e qelizave të karburantit nuk ka gjasa të bëhen të dobishme ekonomikisht gjatë dhjetë viteve të ardhshme, disa automjete në rrjete të mbyllura ose rrugë fikse mund ta bëjnë atë përpara kësaj, me gjasë sepse është më e lehtë të vendosësh stacione të karburantit në dy skajet e një rruge fikse.

Në të vërtetë, infrastruktura e stacioneve të karburantit duket se është pengesa më e madhe, dhe jo vetëm në Evropë. Isshtë një problem edhe në Shtetet e Bashkuara, në tregun e vetëm të veturave me hidrogjen – Kaliforni.

Ne jemi një treg i hershëm dhe këto vetura nuk janë të lira për qira ose shitje,” i tha Keith Malone nga California Fuel Cell Partnership dhjetorin e kaluar për ABC News. “Shumica e stacioneve janë përqendruar në zonat urbane në Kaliforni. Por ne kemi parë shumë progres. Sfida e vërtetë është hapja e rrjetit të karburantit. Por automjetet janë këtu. Ata janë të mirë, njerëzit i duan ata.”

Duket se është një rreth vicioz: për të blerë një makinë me qelizë karburanti, një shofer do të duhet të dijë se do të ketë mjaft stacione karburanti. Por për të ndërtuar stacione të karburantit, kompanitë duhet të dinë se do të ketë mjaft shoferë që i përdorin ato. Dhe tani për tani, nuk ka, të paktën në Evropë dhe SH.B.A.

Kina do të ndjekë shpejt miratimin e makinave me hidrogjen

Ndoshta ndjenja që ndajnë Diess e VW dhe Tesla’s Musk nuk është gjë tjetër veçse një rast rrushi i thartë. Mbi të gjitha, VW tashmë ka derdhur miliarda në prodhimin e EV dhe vështirë se do të dëshironte të shihte konkurrencën nga një teknologji tjetër që i mungon problemet kryesore të EV. Tesla gjithashtu ka vënë bast tërësisht në EV, kështu që alternativat vështirë se do të ishin shkak për gëzim.

Kina, megjithatë, po vë bast për këto alternativa së bashku me EV-të. Vitin e kaluar, Pekini tha se do të drejtojë një paketë politikash drejt përmirësimit të zinxhirit të furnizimit të prodhimit të makinave me hidrogjen dhe avancimit të teknologjive përkatëse në një përpjekje për t’i bërë makinat me hidrogjen më të popullarizuara në vend. Planet janë që të ketë një milion makina me hidrogjen në rrugët kineze deri në vitin 2030. Dhe nëse Kina bën diçka, mund të paguajë për ta parë nga afër.

 

Ky artikull u botua fillimisht në Oilprice.com

 

Artikulli paraprakShkencëtarët zhbllokojnë misteret e “kompjuterit” më të vjetër në botë
Artikulli tjetërCovid-19: British Airways planifikon leje udhëtimi të bazuara në aplikacione