Çmimi i tyre ‘ka shkuar në qiell’, amerikanët mund të shpenzojnë mbi 2 milionë dollarë për vezë gjatë shkurtit

Çmimet e ushqimeve për produktet kryesore shtëpiake janë rritur me një ritëm alarmant, por çmimi i vezëve është rritur “deri në qiell”.

Dhe rritja e çmimit të vezëve në Walmart, Costco, Aldi dhe dyqane të tjera në SHBA, po shkakton një dëmtim të madh në buxhetet e familjeve, shkruan Business Insider.

Në shkurt 2019, çmimi mesatar javor i një duzinë vezësh varionte nga 1,02 dollarë në 1,33 dollarë, për një mesatare prej 1,19 dollarë për muaj.

Por deri në javën e parë të shkurtit 2023, Departamenti Amerikan i Bujqësisë raporton se çmimi i një duzinë vezësh pothuajse u trefishua në 3,13 dollarë.

Nëse amerikanët blejnë të njëjtin numër vezësh këtë shkurt që kanë pasur në secilin prej katër viteve të fundit – rreth 747,040 kuti kartoni, mesatarisht – shpenzimet vetëm për vezë do të arrijnë në 2.3 milionë dollarë këtë muaj.

Kjo shumë është shumë më e lartë nëse e krahasoni atë me shkurtin e vitit 2019, kur amerikanët shpenzuan 848,000 dollarë (ose gati 1 milion dollarë në dollarët e sotëm) duke blerë të njëjtin numër vezësh.

Mesatarisht, midis 2019 dhe 2022, amerikanët shpenzonin 962,000 dollarë për vezë çdo shkurt.

Pse është rritur çmimi i vezëve?

Inflacioni i nxitur nga pandemia dhe një shpërthim i gripit të shpendëve që goditi “inventarin kombëtar të vezëve” i shtynë çmimet e vezëve në nivele rekord vitin e kaluar.

Megjithatë, mungesa do të thotë se më pak vezë janë në rafte tani, kështu që amerikanët mund të mos jenë në gjendje të blejnë të njëjtin vëllim vezësh që kanë blerë në vitet e fundit.

USDA nuk ka publikuar të dhëna për volumin e blerjeve të vezëve, të cilat zakonisht publikohen çdo javë, që nga 19 dhjetori. Megjithatë, shpenzimet e vezëve këtë muaj mund të eklipsojnë mesataret në katër vitet e fundit, qoftë edhe për faktin se çmimet janë rritur kaq shumë.

Konsumi i vezëve është rritur me kalimin e kohës në familjet amerikane pasi më shumë njerëz i përdorin ato si një vakt i shpejtë familjar dhe një burim kryesor i proteinave, sipas një raporti nga USDA.

Konsumi i vezëve arriti kulmin në vitin 2019 me rreth 292 vezë për person në vit. Ndërsa ka rënë pak nga ai niveli i lartë, amerikanët thuhet se janë ende duke ngrënë shumë më shumë vezë se sa një dekadë më parë./telegrafi/

Artikulli paraprakGDP e Turqisë pritet të shënojë humbje deri në 1% si pasojë e tërmetit
Artikulli tjetërBill Gates për fillimet e tij: Isha shumë intensiv, nuk njihja pushime!