Kodra e Diellit planifikohet të rikthehet në një atraksion turistik. Kompania italiane Techno Alpin, ndonëse e vetmja që u paraqit në tender për të investuar në 9 teleferikë të rinj, do të instaloj pajisje edhe borë artificiale dhe shtigje për ski. Në fazën e parë do të investohen 55...
Qeveria e Kosovës ka ndarë mbi 2 milionë euro për kompensimin e dëmeve të shkaktuara në sektorin e bujqësisë në periudhën janar-nëntor të vitit 2022, si pasojë e motit të ligë. Vendimi është marrë në mbledhjen e ekzekutivit këtë të martë. Ministri i Financave, Hekuran Murati, para kabinetit qeveritar bëri të...
Një fermë inovative diellore lundruese në Holandë po thith rrezet. Proteus, i zhvilluar nga kompania portugeze Solaris Float, është një ishull rrethor i paneleve diellore që bien mbi ujë, duke gjeneruar energji të rinovueshme. Prototipi i burimit të energjisë mund të instalohet në liqene, rezervuarë dhe në zonat bregdetare, duke...
Për t’u siguruar që punonjësit e bashkisë së qytetit jugperëndimore gjerman Villingen-Schwenningen të mos kenë ftohtë gjatë dimrit, qyteti po u ofron atyre xhaketa dimërore pa pagesë, situatë që u shkaktua si pasojë e kursimit të energjisë në qytet, transmeton Anadolu Agency (AA). Për shkak të krizës energjetike të shkaktuar...
Qeveria e Kosovës ka bërë të ditur se kanë nisur subvencionimi i faturave të energjisë elektrike të konsumatorëve. Për muajin shtator, bëhet e ditur se kriterin për subvencion e kanë përmbushur 167,571 konsumatorë rezidencialë të energjisë elektrike. Ministri i Financave, Hekuran Murati, ka njoftuar se kanë proceduar në llogaritë e...
Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ishte pjesmarrës në forumin Socio-Ekologjik në Shkup, me temën “Një transformim i drejtë për Evropë të vetëmjaftueshme me energji”. Kreu qeveritar gjatë fjalimit të tij tha se tejkalimi i çdo krize sot kërkon bashkëpunim dhe solidaritet, në veçanti kriza energjetike që sipas tij  mund të...
Investimet e huaja direkte në Kosovë “nuk vlojnë“, mirëpo edhe ato investime potenciale rrezikohen nga pasiguria në vend, saktësisht prej “ambientit të konfliktit” – ku tensionet për situatën në Veri ngritën dhe mediat ndërkombëtare raportojnë po rreth këtyre zhvillimeve Në lidhje me këtë, Arian Zeka nga Oda Ekonomike Amerikane në...
Ministrja e Ekonomisë, Artane Rizvanolli me ftesë të Ministrit grek për Energji dhe Mjedis, Kostas Skrekas ka marrë pjesë në Dialogun e parë Ministror të Energjisë në Athinë me temën: “Garantimi i sigurisë energjetike në një botë në zhvillim”. Në takimin ministror, krahas Ministres Rizvanolli dhe Ministrit Srekas kanë marrë...
Mësoni si të mendoni, zhvilloni dhe ndërtoni një startup në 54 orë emocionuese. Techstars Startup Weekend është një hyrje emocionuese në botën e startup-eve. Gjatë tre ditëve të mbushura me aktivitete, do të takoni mentorët, investitorët, bashkëthemeluesit dhe sponsorët më të mirë për t’ju treguar se si të bëni...
Telford, një qytet në Britani të Madhe ka instaluar një "trotuar të mençur" që gjeneron energji nga hapat e njerëzve për të mbushur falas telefonat. Këshilli Telford dhe Wrekin në Shropshire ka nisur projektin e ndërtimit të trotuari të teknologjisë së lartë i cili u mundëson njerëzve të mbushin telefonat...