Aksionet turke përfundojnë javën poshtë të Premten

 

BIST 100 e Borsa Stambollit humbet 12.2 pikë nga mbyllja e mëparshme

 

ANKARA

Indeksi i aksioneve referuese të Turqisë përfundoi javën në 1,382.15 pikë, me rënie 0.88% nga mbyllja e mëparshme.

Pasi filloi të Premten në 1,409,20, indeksi BIST 100 i Borsa Stambollit humbi 12,21 pikë nga mbyllja e së Enjtes prej 1,394,36 pikë.

Gjatë tregtimit të së Premtes, BIST 100 lëvizi midis 1,359,15 pikë dhe 1,412,35 pikë, me 25 aksione në indeks në rritje, 71 poshtë, dhe katër të sheshta nga mbyllja e mëparshme.

Duke mbyllur javën me një vlerë tregu prej rreth 1,1 trilion lira lira turke (133.6 miliardë dollarë), indeksi referues postoi një vëllim ditor tregtar prej 22.5 miliardë lira (2.8 miliardë dollarë).

Vëllimet më të larta të tregtimit u postuan nga huadhënësi privat Garanti BBVA, prodhuesi i pajisjeve Vestel dhe prodhuesi i qelqit Sise Cam.

Aksionet e grupit të spikatur të spitalit MLP Saglik u ngjitën më shumë, me 4%, ndërsa aksionet e Logo, një prodhues i madh softuerësh, ranë më së shumti, 5.93%.

Çmimi i një ons ari ishte 1,729,35 dollarë nga mbyllja e tregut, nga 1,727,00 dollarë në mbylljen e mëparshme, sipas të dhënave nga Metalet e çmuara të Borsa Stambollit dhe tregjet e diamantit.

Çmimi i naftës së papërpunuar Brent ishte rreth 64.33 dollarë për fuçi që nga ora 6.20 e mëngjesit. koha lokale (1520GMT) të Premten.

Ndërkohë, Borsa Stamboll të Premten zgjodhi Korkmaz Enes Ergun të ishte kryetari i saj i ri.

Kurset e këmbimit të enjten e premte

USD / TRY 7.9500 8.0120

EUR / TRY 9,4050 9,4560

GBP / TRY 10.8910 11.0790

Artikulli paraprak“Ekonomia e petullave”, shumë shtete po përqafojnë këtë model ekonomik
Artikulli tjetërThesari i SHBA siguron 1.15 miliard dollarë financime për Sudanin