Turqia ndër 3 vendet kryesore në botë në teknologjinë e dronëve luftarak

Qëllimi është të zhvillohen dronë të armatosur që mund të ngrihen, të ulen në transportuesit e avionëve me pistë të shkurtër, thotë presidenti turk

 

Turqia është ngritur në tre vendet e para në botë në teknologjinë e dronëve luftarak, tha të dielën presidenti turk.

“Me mjetin tonë ajror luftarak pa pilot Akinci, Turqia është bërë një nga tre vendet më të përparuara në botë në këtë teknologji,” tha Rexhep Tajip Erdogan në ceremoninë e dorëzimit të dronit luftarak Baykar Akinci në provincën veriperëndimore Tekirdag.

Erdogan shprehu shpresën se Akinci do të forcojë “përpjekjet e sinqerta” të Turqisë për të krijuar besim, paqe dhe drejtësi si në rajon ashtu edhe në botë.

Ceremonia e dorëzimit të Bayraktar Akinci UCAV
Ceremonia e dorëzimit të Bayraktar Akinci UCAV
Duke nënvizuar se Turqia është e vendosur të bëhet vendi kryesor në dronët luftarak, Erdogan tha se Turqia duhet të zhvillojë teknologji të reja.

Qëllimi i kombit është të zhvillojë dronë të armatosur që mund të ngrihen dhe të ulen në transportuesit e avionëve me pistë të shkurtër për përdorim në misionet jashtë vendit, shtoi ai.

Erdogan gjithashtu vlerësoi përdorimin e gjerë të Turqisë të produkteve të mbrojtjes me burim shtëpiak, të cilat vitet e fundit u rritën nga 20% në rreth 80%.

Suksese mbrojtëse për njerëzimin

Niveli që Turqia ka arritur në teknologjinë e mjeteve ajrore pa pilot tregon suksesin e aftësive të saj në industrinë e mbrojtjes, një arritje e njohur nga e gjithë bota, tha Erdogan.

Ai shtoi se parimi i Turqisë është të paraqesë çdo teknologji që ajo zhvillon për të mirën e gjithë njerëzimit.

Duke theksuar se të gjithë dronët e prodhuar nga kompanitë turke të mbrojtjes janë në kërkesë të madhe në mbarë botën, ai tha se marrëveshjet e reja të eksportit u nënshkruan me më shumë se 10 vende, përfshirë Poloninë anëtare të NATO -s.

Disa vende janë duke pritur në radhë për të blerë dronë turq, tha ai. “Importantshtë e rëndësishme që teknologjitë tona kombëtare të kontribuojnë në sigurinë e vendeve aleate, por ne i marrim vendimet tona sipas përparësive tona strategjike,” shtoi ai.

Duke treguar për një qendër të re të testimit dhe vlerësimit të dronëve në kryeqytetin Ankara, Erdogan tha se ata kanë ngritur kompetencat kombëtare të prodhimit në këtë sektor në nivelin e ardhshëm.

“Falë të gjitha këtyre investimeve, industria jonë e mbrojtjes vazhdon të rritet. Por tani është koha për të rritur teknologjitë e së ardhmes, veçanërisht në projektet e industrisë së mbrojtjes,” shtoi ai.

“Përveç shumë produkteve të industrisë së mbrojtjes, Turqia është një vend që e ka dëshmuar veten, veçanërisht në teknologjitë e automjeteve pa pilot. Sot, e gjithë bota po flet për doktrinën e re luftarake që ne aplikuam në Siri, Libi dhe Azerbajxhan përmes mjeteve tona ajrore pa pilot,” ” ai shtoi.

Ceremonia e dorëzimit u ndoq gjithashtu nga Zëvendëspresidenti Fuat Oktay, Kryetari i Parlamentit Mustafa Sentop, Ministri i Industrisë dhe Teknologjisë Mustafa Varank, Ministri i Mbrojtjes Kombëtare Hulusi Akar, Shefi i Shtabit të Përgjithshëm Gjeneral Yasar Guler, dhe CEO i Baykar Haluk Bayraktar dhe Shefi i Teknologjisë Selcuk Bayraktar Me

Pasi vëzhgoi taksinë, ngritjen dhe manovrimin e ulët të Akincit, Erdogan vizitoi qendrën e kontrollit të avionëve.

Turqia mund të ndërtojë një aeroplan luftarak kombëtar pa pilot

Selçuk Bayraktar u tha gazetarëve pas ceremonisë se me përvojën e fituar, ata gjithashtu punuan në një aeroplan luftarak pa pilot. Ai tha se prodhimi i avionëve luftarakë pa pilot ka qenë ëndrra e tyre për rreth 10 vjet.

Duke vënë në dukje se prodhimi serik i dronit Akinci vazhdon, ai tha se ata kanë prodhuar mjetin e nëntë ajror, por jo të gjithë u prodhuan në masë.

Kontratat për eksportet e dronëve Bayraktar TB2 të prodhuar në vend janë nënshkruar për më shumë se 10 vende, tha ai, duke shtuar se ai ka fluturuar në katër vende përveç Turqisë.

“Meqenëse Akinci është sigurisht një platformë shumë më strategjike, ajo tërhoqi shumë më tepër vëmendje kur filluam ta dizenjonim atë dhe në fazat e mëvonshme. Para së gjithash, ne thamë se do t’i vlerësonim ato kërkesa duke përfunduar prodhimin tonë, duke përsosur avionin dhe duke e bërë atë gati për prodhim masiv, “tha ai.

“Ekziston gjithashtu një kërkesë serioze për Akinci pasi është një aeroplan shumë i rrallë në një klasë më të lartë,” shtoi ai.

Duke nënvizuar se Akinci do të përdoret në misione më strategjike, ai tha: “Mund të mbajë një gamë shumë më të gjerë municionesh. Mund të mbajë të gjithë municionet përfshirë ajër-tokë, raketa lundrimi, ajër-ajër. Kapaciteti i tij i misionit është shumë e lartë. ”

Më 8 korrik, Bayraktar Akinci bëri historinë e aviacionit turk duke u ngjitur në 38.039 metra (11.594 metra) – një rekord i ri – në një fluturim që zgjati 25 orë e 46 minuta.

Akinci, i cili deri më sot ka bërë 874 fluturime në fluturime provuese dhe stërvitore, goditi objektivat e tij me saktësi të plotë në një provë zjarri të 5 korrikut me municion të kokës së luftës të zhvilluar nga prodhuesi turk i raketave Roketsan.

Droni luftarak më i avancuar i Turqisë i është dorëzuar forcave të sigurisë\\ Anadolu Agency

Artikulli paraprakBanka evropiane siguron 50 milionë dollarë financim tregtar për huadhënësin turk
Artikulli tjetërAjsbergu i politikës