Tregjet evropiane dhe aziatike fundosen me Fed për t’i dhënë fund blerjeve të aseteve

Francezi CAC 40 bie 2.43%, Hang Seng hedh 550 pikë

ANKARA

Aksionet evropiane dhe aziatike ranë të mërkurën pasi Rezerva Federale e SHBA sinjalizoi se do të fillonte të përfundonte programin e saj mujor të blerjes së aseteve prej 120 miliardë dollarësh në 2021.

STOXX Europe 600, i cili përfshin rreth 90% të kapitalizimit të tregut të tregut evropian në 17 vende, ra 7 pikë, ose 1.51%, në 467.24.

FTSE 100 i Londrës humbi 110, ose 1.54%, në 7,058, dhe DAX 30 i Gjermanisë rruajti 200 pikë, ose 1.25%, në 15,765.

CAC 40 francez humbi më së shumti midis indekseve evropiane, duke rënë 164, ose 2.43%, në 6,605.

FTSE MIB i Italisë ishte 428 pikë, ose 1.63%, në 25.928, ndërsa IBEX 35 i Spanjës humbi 68 pikë, ose 0.76%, në 8.902.

Aksionet aziatike gjithashtu patën humbje masive.

Asia Dow, e cila përfshin kompanitë e blu-chip në rajon, humbi 70 pikë, ose 1.84%, për t’u mbyllur në gati 3.777 pikë.

Bursa e Tokios Nikkei 225 u zhyt 304 pikë, ose 1.1%, në 27,281.

Bursa kineze e Shangait ra me 19 pikë, ose 0.57%, në 3.465 pikë. Indeksi standard Sensex i Indisë ishte jashtë 162, ose 0.29%, në 55.629 pikë.

Hang Seng, pikë referimi për tregtimin e aksioneve të blloqeve blu në bursën e Hong Kongut, regjistroi rënien më të madhe midis indekseve aziatikë, duke rënë një masiv 550 pikë, ose 2.13%, në 25,316.

Dhe indeksi i Singaporit humbi 44, ose 1.42% në 3,086 pikë.

Megjithë hapjen e dobët për të katërtën ditë radhazi, bursat kryesore amerikane po përpiqeshin të hynin në një territor pozitiv.

Dow Jones ra 131 pikë, ose 0.38%, në 34.827 në 2.26 pasdite. EDT, ndërsa S&P 500 humbi 2 pikë, ose 0.05%, në 4,4397.

Nasdaq, megjithatë, fitoi 4, ose 0.03%, në 14,530.

Indeksi i paqëndrueshmërisë VIX, i njohur si indeksi i frikës, u rrit për të katërtën ditë radhazi, duke shtuar 3.2% në 22.26. Indeksi i dollarit u rrit 0.46% në 93.56.

Rendimenti i bonove 10-vjeçare të Thesarit të SHBA, nga ana tjetër, u zhvendos 2.7% në 1.238%.

Metalet e çmuara ishin në territor negativ pasi ari ra 0.55% në 1,778 dollarë për ons dhe argjendi humbi 1.5% në 23.16 dollarë.

Nafta ra me më shumë se 2.6% me naftën e papërpunuar Brent që ra në 66.44 dollarë për fuçi dhe West Texas Intermediate në 63.51 dollarë.

Artikulli paraprakPolitikat e Google e Facebook mbi smart working mund të boshatisin qytetet e mëdha
Artikulli tjetërGM zgjeron tërheqjen e Chevrolet Bolt EV, duke shtuar 1 miliardë dollarë në kosto