GM zgjeron tërheqjen e Chevrolet Bolt EV, duke shtuar 1 miliardë dollarë në kosto

General Motors zgjeroi një tërheqje të Chevrolet Bolt të Premten, duke njoftuar planet për të riparuar mijëra automjete elektrike në një veprim që do të shtojë 1 miliard dollarë në kosto.

Tërheqja do të adresojë dy defekte prodhuese që mund të jenë të pranishme në qelizat e baterive elektrike, duke çuar në zjarre në “rrethana të rralla”, tha GM në një njoftim për shtyp.

Lëvizjet e fundit shtojnë 812 milion dollarë në kostot e lidhura me tërheqjen e mëparshme të automjeteve Bolt.

GM tha se po ndiqte rimbursimin nga furnizuesi, LG.

Prodhuesi i automjeteve “zbuloi defekte të prodhimit në qeliza të caktuara të baterive të prodhuara në objektet prodhuese të LG përtej fabrikës Ochang, Kore”, tha GM.

“GM dhe LG po punojnë për të ndrequr shkakun e këtyre defekteve. Ndërkohë, GM po ndjek angazhimet nga LG për rimbursimin e këtij veprimi në terren.”

GM tani po tërheq automjete shtesë Bolt nga 2019, si dhe ato të vitit të modelit 2020-2022, pasi njoftimi i 23 korrikut mbuloi automjetet nga periudha 2017-2019.

Tërheqja e së Premtes prek rreth 73,000 automjete në Shtetet e Bashkuara dhe Kanada, pak më shumë se 69,000 të mbuluara nga tërheqja fillestare.

“Fokusi ynë në sigurinë dhe të bërit gjënë e duhur për klientët tanë udhëzon çdo vendim që marrim në GM,” tha Doug Parks, nënkryetar ekzekutiv i GM. “Si udhëheqës në kalimin në një të ardhme krejtësisht elektrike, ne e dimë se ndërtimi dhe ruajtja e besimit është kritike.”

GM përsëriti hapat e sigurisë për konsumatorët pasi presin njoftimin kur pjesët zëvendësuese të jenë gati. Kjo përfshin rregullimin e cilësimeve të automjetit për të mundësuar një ngarkesë maksimale prej 90 përqind.

Aksionet e GM ranë 2.2 përqind në 47.73 dollarë në tregtimin pas orarit të Premten. GM njoftoi masën pasi tregu u mbyll.

Artikulli paraprakTregjet evropiane dhe aziatike fundosen me Fed për t’i dhënë fund blerjeve të aseteve
Artikulli tjetërVW frenon në prodhim për shkak të mungesës së vazhdueshme të çipave