Tregjet aziatike të përziera në të dhënat e Kinës, komentet e Fedit dovish

Tregjet aziatike ishin të përziera të Enjten pasi Kina lëshoi ​​një grumbull të dhënash kryesore që tregonin rritje solide por të ngadaltë ndërsa shefi i Rezervës Federale tha se banka qendrore e SH.B.A.-së do të ruante stimulimet e saj derisa shërimi të ishte në proces.

Rritja e Kinës u ngadalësua në 7.9 përqind në tremujorin e dytë, poshtë nga 18.3 përqind në tre muajt e mëparshëm kur ekonomia u kthye në jetë pas mbylljes së detyruar të pandemisë vitin e kaluar.

Byroja Kombëtare e Statistikave tha se ekonomia e dytë më e madhe në botë vazhdoi të “rimëkëmbet në mënyrë të qëndrueshme”, por dukej një shënim e kujdes mbi pasiguritë e jashtme dhe reagimin e pabarabartë të ekonomisë së brendshme.

“Nevojiten ende përpjekje për të konsoliduar themelin për rimëkëmbjen dhe zhvillimin e qëndrueshëm,” shtoi ai.

Në qershor, prodhimi industrial u rrit 8.3 përqind dhe shitjet me pakicë u rritën 12.1 përqind, të dyja duke u ulur nga një muaj më parë.

“Perspektiva e përgjithshme e rritjes është ende mjaft elastike për sa i përket prodhimit industrial dhe shitjeve me pakicë”, tha Helen Qiao, shefi ekonomist i Kinës së Madhe në Bank of America Securities, për Bloomberg Television.

Investitorët po tretnin komentet e dobëta nga Kryetari i Fed, Jerome Powell, i cili pranoi se inflacioni ishte më i fortë nga sa do të dëshironte banka qendrore e SH.B.A., por tha se ekonomia kishte akoma “një rrugë të gjatë për të bërë”.

Fed “do të sigurojë që politika monetare do të vazhdojë të japë mbështetje të fuqishme për ekonominë derisa të përfundojë rimëkëmbja”, tha Powell të mërkurën në dëshminë e tij gjysmë-vjetore në Kongres.

Dow dhe S&P 500 postuan fitime të vogla pas komenteve të Powell, por Nasdaq përfundoi më poshtë.

Ishte një pamje e përzier në tregjet aziatike. Hong Kongu ishte në rritje 1.3 përqind, me Shanghai, Seuli dhe Taipei gjithashtu duke paraqitur fitime ndërsa Tokio hoqi dorë nga 0.9 përqind dhe Singapori dhe Sidnei gjithashtu u tërhoqën.

“Dëshmia gjysmë-vjetore e Powell nuk dha asnjë bosht të rëndësishëm se Fed është i shqetësuar për mbinxehjen e ekonomisë ose se presionet e çmimeve mund të qëndrojnë të ngritura shumë më gjatë sesa pritej fillimisht,” tha analisti i OANDA Edward Moya.

“Qëndrimi i dobët i Fed u konfirmua që kur Powell beson se ekonomia nuk është aspak afër të shohësh progres të konsiderueshëm të mëtejshëm për të filluar shkallëzimin e blerjeve të aseteve.”

Çmimet e naftës ranë në tregtinë aziatike, me të dy kontratat kryesore me rreth një përqind pasi të dhënat treguan një rritje të rezervave të SHBA.

– Shifrat kryesore rreth orës 0300 GMT –

Tokio – Nikkei 225: POSHT 0,9 përqind në 28,343,83

Hong Kong – Indeksi Hang Seng: UP 1.3 përqind në 28,153.16

Shanghai – Përbërja: UP 0.3 përqind në 3.538.55

New York – DOW: UP 0,1 përqind në 34,933,23 (mbyll)

Londër – FTSE 100: POSHT 0,5 përqind në 7,091.19 (mbyll)

Euro / dollar: POSHT at në 1,1825 $ nga 1,1841 $ në 2100 GMT të Mërkurën

Paund / dollar: POSHT at në 1,3824 dollarë nga 1,3863 dollarë

Euro / paund: UP në 85.54 nga 85.39 pendë

Dollar / jen: POSHT at në 109.88 nga 109.95 jen

Naftë e papërpunuar Brent e Detit të Veriut: DOWN 0.95 për qind në 74.05 $ për fuçi

West Texas Intermediate: POSHT 0,98 për qind me 72,41 dollarë për fuçi

Artikulli paraprakFacebook thotë se 1 miliard dollarë duhet të shpenzohen për të rritur krijuesit
Artikulli tjetërJustifikimi i frikës