Facebook thotë se 1 miliard dollarë duhet të shpenzohen për të rritur krijuesit

Shefi i Facebook Mark Zuckerberg të Mërkurën tha se titani i internetit do të derdhë 1 miliard dollarë në programe për krijuesit e përmbajtjes popullore në rrjetin social deri në vitin 2022.

Njoftimi tregoi që Facebook shton përpjekjet për të tërhequr dhe mbajtur krijuesit ndërsa konkurron me platformat rivale si TikTok, Clubhouse dhe YouTube në pronësi të Google.

“Ne duam të ndërtojmë platformat më të mira për miliona krijues për të siguruar jetesën”, tha Zuckerberg në një postim në faqen e tij në Facebook.

“Pra, ne jemi duke krijuar programe të reja për të investuar mbi 1 miliard dollarë për të shpërblyer krijuesit për përmbajtjen e shkëlqyeshme që ata krijojnë në Facebook dhe Instagram deri në vitin 2022.”

Ai premtoi më shumë detaje së shpejti.

Facebook dhe platforma të tjera në internet u sigurojnë artistëve dhe të tjerëve faza për të siguruar jetesën nga ndjekjet, ndërsa gjithashtu u mundësojnë kompanive të teknologjisë që të mbledhin të ardhura nga reklamat ose tregtia elektronike.

Masa vjen me Facebook dhe firmat e tjera Big Tech nën vëzhgim të shtuar nga zbatuesit e antitrustit në Shtetet e Bashkuara dhe gjetkë për dominimin e tyre në rritje të sektorëve kryesorë ekonomikë.

gc / rl

Artikulli paraprakRritja e Kinës ngadalësohet në 7.9% në tremujorin e dytë në rimëkëmbjen e Covid
Artikulli tjetërTregjet aziatike të përziera në të dhënat e Kinës, komentet e Fedit dovish