Tregjet aziatike luhaten, por raporti i pagesave Evergrande jep një nxitje

Tregjet në Azi u luhatën të premten pas një epërsie rekord nga Wall Street, ndërsa një raport që zhvilluesi i trazuar China Evergrande kishte paguar interes për një obligacion të vonuar një ditë përpara afatit, lehtësoi shqetësimet për një mospagim.

Një raund tjetër fitimesh pozitive i dha një rritje të mëtejshme Wall Street-it me S&P 500 duke arritur nivelin e tij të parë të të gjitha kohërave që nga fillimi i shtatorit, ndërsa tregtarët rriten optimistë se kompanitë po përballojnë një sërë çështjesh, duke përfshirë rritjen e inflacionit, zhurmat e zinxhirit të furnizimit dhe ngadalësimin e ekonomisë. rritje.

Rritja e çmimeve në mbarë botën dhe lëvizjet e bankave qendrore për t’i dhënë fund mallrave të tyre financiare kanë vepruar si një pengesë e madhe në tregje për muaj të tërë për shkak të perspektivës se epokës së parave të lira po i vjen fundi.

“Përplasja e nervozizmit të investitorëve ka rezultuar kalimtare, edhe pse sinjalet inflacioniste vazhdojnë,” tha Geir Lode, në menaxherin e investimeve Federated Hermes.

“Tregjet e aksioneve janë rikthyer në rritje pasi investitorët shmangin shqetësimet e tyre të fundit, me indekset kryesore pranë niveleve më të larta të të gjitha kohërave. Sezoni i fitimeve tani është duke u zhvilluar në SHBA dhe ndërsa janë ditët e para, stuhia fillestare e fitimeve është pritur mirë.

“Shtrëngimi i ofertës i kombinuar me rritjen e kërkesës është veçanërisht sfidues, por kompanitë e blinduara që mund të provojnë aftësinë e tyre për të ruajtur përfitimin në një mjedis inflacionist ka të ngjarë të shpërblehen mirë.”

Me Korenë e Jugut, Singaporin dhe Zelandën e Re në mesin e vendeve që tashmë kanë ngritur normat e interesit — dhe Banka e Anglisë pritet të veprojë së shpejti — të gjithë sytë janë te Rezerva Federale, e cila ka treguar se do të fillojë të mbyllë programin e saj të blerjes së obligacioneve deri në fundi i vitit.

Vëzhguesit presin gjerësisht që ajo të njoftojë një lëvizje muajin e ardhshëm, por pyetja kryesore është se kur do të heqë kostot e huamarrjes. Disa kanë vlerësuar që nga mesi i vitit 2022.

– Bitcoin bie –

Pas një fillimi të suksesshëm të javës, tubimi aziatik ka rënë në dy ditët e fundit.

Tokio, Hong Kongu, Sydney, Singapori, Mumbai dhe Xhakarta u rritën, por humbje pati në Shangai, Seul, Wellington, Taipei dhe Manila.

Londra, Parisi dhe Frankfurt u ngritën në hapje.

Humori në Hong Kong u ngrit nga një raport që Evergrande kishte bërë një pagesë kyçe të interesit në det të hapur – pak para afatit të së shtunës – për një obligacion në det të hapur.

Frika se gjigandi i pronave mund të shembet dhe të dërgojë valë tronditëse nëpër ekonominë kineze kanë tronditur blerësit dhe tregjet, dhe aksionet ranë pasi grupi rifilloi tregtimin të enjten pas një ndalese dy-javore.

Por të premten, Securities Times, e mbështetur nga shteti, tha se firma kishte lidhur një pagesë prej 83.5 milionë dollarësh për fillimin e datës 23 shtator, duke cituar “kanalet përkatëse”. E shtuna ishte dita e fundit e një periudhe hiri prej 30 ditësh.

Sidoqoftë, kompania ka disa pagesa të tjera për të bërë para fundit të vitit dhe tregtarët do të shikojnë nga afër për të parë nëse mund t’i plotësojë ato, gjithashtu.

“Ata mund të jenë në gjendje të paguajnë këtë interes, dhe ndoshta ata mund të paguajnë një interes tjetër — në thelb ata kanë një pagesë interesi çdo dy javë ose më shumë — por në një moment…do të ketë një shumë të principalit që maturohet, dhe ai është shumë miliardë,” i tha AFP Chen Long, partner në firmën kërkimore Plenum.

“Nëse shikoni bazat e kompanisë, kjo nuk ka ndryshuar.”

Aksionet e firmës u rritën më shumë se pesë për qind në Hong Kong, megjithëse kjo erdhi një ditë pas një rënie prej më shumë se 12 për qind të shkaktuar nga njoftimi i saj se shitja e planifikuar e njësisë së shërbimeve të pronës kishte rënë.

Ajo kishte paralajmëruar gjithashtu se nuk mund të garantonte përmbushjen e detyrimeve të saj të borxhit, duke rindezur frikën e infektimit në sektorin e madh të pronave dhe më gjerë në ekonominë kineze.

Bitcoin ra pasi fitimprurësit u zhvendosën pasi monedha dixhitale arriti një rekord të ri prej 66,976 dollarë të enjten. Ishte ulur rreth 62,650 dollarë në tregtinë aziatike.

– Shifrat kryesore rreth orës 0720 GMT –

Tokio – Nikkei 225: UP 0.3 përqind në 28,804.85 (afër)

Hong Kong – Indeksi Hang Seng: UP 0.3 përqind në 26,090.79

Shanghai – Composite: Poshtë 0.3 për qind në 3,582.60 (mbyllur)

Londër – FTSE 100: Rritje 0,1 për qind në 7,193,87

Dollar/jen: Poshtë në 113.97 nga 114.02 jen në 2050 GMT

Paund/dollar: Poshtë në 1.3793 dollarë nga 1.3794 dollarë

Euro/dollar: UP në 1,1634 dollarë nga 1,1628 dollarë

Euro/paund: UP në 84.35 pens nga 84.26 pens

West Texas Intermediate: Poshtë 0.6 për qind në 82.05 dollarë për fuçi

Nafta e papërpunuar Brent e Detit të Veriut: RËNI 0.6 për qind në 84.14 dollarë për fuçi

Nju Jork – Dow: E PAKUNDUR në 35,603.08 (mbyllje)

Artikulli paraprakSamsung SDI dhe Stellantis në marrëveshjen e baterive të automjeteve
Artikulli tjetër7 këshilla të fuqishme për të shmangur zemërimin