Samsung SDI dhe Stellantis në marrëveshjen e baterive të automjeteve

Prodhuesi koreano-jugor i baterive Samsung SDI do të prodhojë së bashku bateritë e automjeteve elektrike në SHBA me prodhuesin global të makinave Stellantis, tha të premten firma koreano-jugore – marrëveshja e dytë e tillë e partnerit të saj brenda një jave.

Të dy kompanitë do të krijojnë një “organ të përbashkët prodhimi” në Shtetet e Bashkuara për të prodhuar “qeliza dhe module baterie EV”, tha Samsung SDI, me prodhimin që fillon në 2025 dhe prodhimin e furnizuar në fabrikat e automobilave të Stellantis në Kanada, Meksikë dhe SHBA .

Me marrëveshjen, Stellantis ka “siguruar kapacitetin e prodhimit” për të realizuar qëllimin e saj që automjetet elektrike të përbëjnë 40 për qind të shitjeve të saj në SHBA deri në vitin 2030, sipas deklaratës së Samsung SDI.

Stellantis, e cila përfshin markat amerikane Jeep, Chrysler dhe Ram, zotëron gjithashtu prodhuesit evropianë të makinave Peugeot, Citroen, Fiat, Opel dhe Alfa Romeo, ndër të tjera.

Ajo u formua në një bashkim midis Peugeot të Francës dhe kompanisë amerikano-italiane Fiat Chrysler në fillim të këtij viti, dhe rreth 2.2 milionë makina të markës Stellantis u shitën në Amerikën e Veriut në 2019.

Samsung SDI tashmë ka fabrika të baterive EV në Kinë, Hungari dhe Korenë e Jugut dhe është pjesë e grupit të madh Samsung, filiali kryesor i të cilit Samsung Electronics është një nga prodhuesit më të mëdhenj të çipave dhe smartfonëve në botë.

Ashtu si shumë nga kolegët e tij, Stellantis i ka vendosur vetes objektiva për t’u zhvendosur drejt automjeteve elektrike me bateri pasi shtrëngimi i rregulloreve të ndotjes nënkupton që motorët me djegie të brendshme do të duhet të hiqen gradualisht.

Në fillim të kësaj jave, prodhuesi amerikano-evropian i automjeteve tha se do të bashkohej me një kompani tjetër koreano-jugore, LG Energy Solution, për të ndërtuar bateri makinash litium-jon në Amerikën e Veriut.

Artikulli paraprakShefi i Google: Tre ditë pune në zyrë dhe dy në shtëpi janë një ‘ekuilibër’ midis bashkëpunimit personal dhe pushimit
Artikulli tjetërTregjet aziatike luhaten, por raporti i pagesave Evergrande jep një nxitje