Tokio proteston kundër urdhrit të gjykatës së Koresë për të shitur asete për kompensim të Luftës së Dytë Botërore

Një gjykatë e Koresë së Jugut ka lëshuar një urdhër të paparë që asetet e sekuestruara nga industritë e rënda japoneze Mitsubishi të shiten për të kompensuar punëtorët e detyruar të Luftës së Dytë Botërore, duke bërë që Tokio të protestojë të martën.

Japonia dhe Koreja e Jugut janë të dyja demokracitë, ekonomitë e tregut dhe aleatët e SHBA, por marrëdhënia e tyre është tensionuar për dekada me radhë mbi sundimin brutal kolonial të Tokios në gadishullin Korean, 1910-1945.

Rreth 780,000 koreanë u rekrutuan në punë të detyruar nga Japonia gjatë pushtimit 35-vjeçar, sipas të dhënave nga Seuli, duke mos përfshirë gratë e detyruara në skllavëri seksuale nga trupat japoneze.

Të hënën, Gjykata e Qarkut Daejeon vendosi që dy patenta dhe dy marka tregtare të mbajtura nga Mitsubishi Heavy duhet të shiten për të kompensuar dy paditëse femra koreane në të 90 -at e tyre, sipas Agjencisë së Lajmeve të Koresë së Jugut, Yonhap.

Të ardhurat pritet të rrisin mjaftueshëm për t’i paguar secilës viktimë rreth 209 milionë wonon (176,700 dollarë amerikanë) në kompensim dhe interes, tha ajo.

Onshtë hera e parë që një gjykatë e Koresë së Jugut urdhëron likuidimin e aseteve të korporatave japoneze në një padi për dëmshpërblim të ngritur nga punëtorët e detyruar të Luftës së Dytë Botërore, shtoi Yonhap.

Zëdhënësi i qeverisë së Tokios Katsunobu Kato e përshkroi vendimin e gjykatës së Koresë së Jugut si një “shkelje të qartë të ligjit ndërkombëtar”.

“Pala japoneze i kërkoi fuqishëm palës së Koresë së Jugut mbrëmë në Seul dhe këtë mëngjes në Tokio që të marrë masat e duhura menjëherë,” shtoi ai.

Traktati i vitit 1965 i cili pa Seulin dhe Tokion të rivendosnin lidhjet diplomatike përfshiu një paketë dëmshpërblimi prej rreth 800 milionë dollarësh në grante dhe hua të lira dhe deklaroi se kërkesat midis vendeve dhe qytetarëve të tyre “u zgjidhën plotësisht dhe më në fund”.

Tokio këmbëngul se u shua e drejta e viktimave për të paditur.

“Kompania përkatëse do të apelojë menjëherë” verdiktin korean, tha Kato.

Artikulli paraprakDoza e tretë, fitime marramendëse për prodhuesit
Artikulli tjetërFord shpejton në energji elektrike me 11.4 miliardë dollarë investim