Shumë në Evropë mund të bëhen të pasur papritur: ky është “ari” i ri

Rritja e çmimeve të energjisë në Evropë i ka detyruar banorët t’u kthehen metodave të vjetra, klasike të ngrohjes, si qymyri dhe dru zjarri.

Market Insider na kujton se çmimet e energjisë u rritën në qiell pas pushtimit rus të Ukrainës, dhe me ardhjen e dimrit, Evropa po përballet me një realitet të vështirë – madje edhe reduktime të mundshme, dhe dru zjarri mund të jetë “ari i ri”.

Këtu lind një problem i ri, sepse ndërsa evropianët dynden në dyqane për soba dhe vatra zjarri, jo të gjithë janë të trajnuar njëlloj si t’i përdorin ato, gjë që mund të çojë në rrezik.

Një i intervistuar në Washington Post thotë se kjo mund të çojë edhe në vdekje të shumta këtë dimër.

Gazeta thekson se çmimet e energjisë në disa pjesë të Evropës u rritën deri në një mijë për qind pas pushtimit. BE-ja po përpiqet të qetësojë situatën dhe të mbushë depot e naftës dhe gazit. Analistët parashikojnë se inflacioni dhe mungesa e energjisë do të rrisin varfërinë në Evropë.

Kreu i agjencisë gjermane të rregullimit të energjisë, Klaus Muller, ka thënë shkurt se e gjithë kjo është pjesë e planit të Putinit dhe se është “çmimi i kësaj lufte”./tesheshi/

Artikulli paraprakKamata (pj.5) Çifutët dhe kamata
Artikulli tjetër6 arsyet pse Ebu Bekr Es Sidik ishte lider i madh