Rënia e aksioneve për problemet e rimëkëmbjes, alumini arrin lartësinë 13-vjeçare

Tregjet evropiane dhe amerikane i zgjeruan humbjet të Mërkurën pasi tregtarët po përballeshin me frikën se rastet e ringjallura të Covid-19 mund të rrezikonin rimëkëmbjen e ekonomive, ndërsa çmimet e aluminit arritën një nivel më të lartë 13-vjeçar pas grushtit të shtetit në prodhuesin kryesor global Guinea.

Në Azi, shpresat për më shumë stimul japonez ndihmuan Tokion të zgjasë tubimin e fundit.

Përveç shqetësimeve për koronavirusin dhe variantin e tij Delta që po përhapet me shpejtësi, ndjenja në Wall Street u dëmtua nga një raport i Rezervës Federale duke thënë se rritja ekonomike “u ul pak” në korrik dhe gusht mes mungesës së punëtorëve dhe materialeve.

“Kufizimet nga ana e ofertës si në tregjet e punës ashtu edhe në ato të produkteve u bënë më të përhapura. Numri i përmendjeve të mungesës së furnizimit ose presioneve të kostos i tejkaloi shumë përmendjet e Covid, pandemisë ose vaksinave në raport,” tha Kathy Bostjancic nga Oxford Economics.

Dow dhe S&P 500 u mbyllën pak më poshtë, ndërsa Nasdaq humbi 0.6 për qind. Frankfurti ra 1.5 për qind ndërsa Londra dhe Parisi humbën pak më pak se një për qind.

Në Evropë, tregjet po monitoronin gjithashtu pritjet për fillimin e fundit të masave mbështetëse të pandemisë së bankës qendrore – të cilat Fed tha se gjithashtu mund të fillojë deri në fund të këtij viti.

“Mbledhja e nesërme e normës së Bankës Qendrore Evropiane mund të jetë një çështje interesante duke pasur parasysh komentet e lëshuara më herët sot nga anëtari i këshillit drejtues austriak Robert Holzmann, i cili paralajmëroi se banka qendrore mund të normalizojë politikën më shpejt nga sa presin tregjet,” tha Michael Hewson, analistët kryesorë të tregut në CMC Tregjet në Mbretërinë e Bashkuar.

Investitorët janë fiksuar për javë të tëra kur bankat qendrore do të fillojnë të zvogëlojnë mbështetjen e tyre stimuluese pasi ekonomitë të rimëkëmben dhe inflacioni të përshpejtohet.

Sidoqoftë, të dhënat e punësimit të qeverisë amerikane treguan se krijimi i vendeve të punës u ngadalësua në mënyrë të konsiderueshme në ekonominë më të madhe në botë muajin e kaluar, ndoshta për shkak të një rritje të numrit të rasteve të Covid-19, të cilën shumë analistë e morën si një shenjë që Fed mund të marrë kohën e saj për të zvogëluar.

Në tregtimin e mallrave, çmimet e aluminit arritën në 2.807.50 dollarë në tregtinë aziatike në tregun e metaleve në Londër – më e larta që nga viti 2008 – mes shqetësimeve të furnizimit pas grushtit të shtetit në Guinea, i cili ka rezervat më të mëdha të boksitit në botë nga i cili është bërë metali.

– Dridhje pozitive në Japoni –

Bitcoin u rikuperua, duke u ulur në rreth 46,100 dollarë pasi pa luhatje të egra të martën pasi El Salvador u bë vendi i parë që e përdori atë si mjet ligjor.

Njësia ishte ulur me gati një të pestën në 43,000 dollarë pasi një çështje teknike goditi kuletën zyrtare dixhitale me kërkesë të madhe të konsumatorit, megjithëse kjo u zgjidh më vonë.

Nikkei 225 i Tokios përfundoi mbi 30,000 pikë për herë të parë që nga prilli pasi kryeministri japonez Yoshihide Suga javën e kaluar tha se do të tërhiqej, duke rritur shpresat se pasardhësi i tij do të prezantojë një stimul të ri ekonomik.

Të Mërkurën, një nga kandidatët kryesorë, Fumio Kishida, u zotua të shtyjë për triliona jen në investim nëse ai merr postin.

Të dhënat që tregojnë rritje në tremujorin e dytë ishin më të mira nga sa mendohej se i shtuan dridhjet pozitive në Japoni.

Nikkei është rritur rreth pesë përqind që kur u shfaq lajmi Suga, duke e vendosur indeksin në kurs për një maksimum prej tre dekadash.

– Shifrat kryesore rreth vitit 2040 GMT –

New York – Dow: Poshtë 0.2 për qind në 35,031.07 (mbyllur)

Nju Jork – S&P 500: Poshtë 0.1 përqind në 4,514.07 (mbyllur)

New York – Nasdaq: Poshtë 0.6 për qind në 15.286.63 (mbyllur)

EURO STOXX 50: Poshtë 1.1 përqind në 4,177.15 (mbyllur)

Londër – FTSE 100: Poshtë 0.8 për qind në 7,095.53 (mbyllur)

Frankfurt – DAX 30: Poshtë 1.5 përqind në 15,610.28 (mbyllur)

Paris – CAC 40: Poshtë 0.9 për qind në 6,668.89 (mbyllur)

Tokio – Nikkei 225: UP 0.9 për qind në 30,181.21 (mbyllur)

Hong Kong – Indeksi Hang Seng: Poshtë 0.1 përqind në 26,320.93 (mbyllur)

Shanghai – Composite: FLAT në 3,675.19 (afër)

Dollar/jen: Poshtë në 110.24 jen nga 110.30 jen në 2050 GMT

Paund/dollar: Poshtë në 1.3773 dollarë nga 1.3786 dollarë

Euro/dollar: Poshtë në 1.1815 dollarë nga 1.1847 dollarë

Euro/paund: Poshtë në 85.77 pence nga 85.90 pence

Brenti i Detit të Veriut Brent: UP 1.4 për qind në 72.69 dollarë për fuçi

West Texas Intermediate: UP 1.6 për qind në 69.41 dollarë për fuçi

burs-rl/cw/cs/bgs

Artikulli paraprakPagesa, afishe apo falas? Spanja mendon për të ardhmen e autostradave
Artikulli tjetërANALIZA – Marrëveshja e Ohrit në orën 20: Trashëgimia dhe implikimet