Range Rover i bën 50 vjet

Prodhuesi britanik dëshironte të sillte një dozë luksoze në SUV-të klasike me këtë model.

Range Rover fillestar debutoi më 17 qershor 1970, së pari në një version me dy dyer.

Ideja ishte që t’u ofronte klientëve, përveç SUV klasik Land Rover, i quajtur më vonë Defender, i destinuar për operim në kushte të vështira, një automjet të sofistikuar jashtë rrugës, me komoditetin dhe lehtësirat e veturave të zakonshme të pasagjerëve, në mënyrë që të përdoret në ngasje të përditshme.

Range origjinal ishte një risi në ofertën SUV në atë kohë pasi kishte një kabinë pasagjerësh të madhe dhe të rehatshme me shumë sipërfaqe xhami.

Kishte gjithashtu një derë bagazhi të ashtuquajtur “piknik”, të ndarë horizontalisht në dy pjesë, të cilat mund të hapeshin në mënyrë të pavarur.

Brezi i parë ishte aq i suksesshëm sa mbeti në treg për 25 vjet, sa që në 1995 u shfaq Range Rover “P38A”, i cili ndau të njëjtën filozofi me paraardhësin e saj për sa i përket dizajnit dhe funksionalitetit.

Makina është modernizuar në mënyrë mekanike, dhe sistemi i pezullimit, si dhe ngasja 4×4 janë përmirësuar.

Brezi i tretë arriti në vitin 2003, me përmirësime të mëtejshme teknologjike, dhe për herë të parë, përveç standardit, u ofrua edhe Range Rover Sport.

Gjenerata e tanishme, e katërt e debutuar në vitin 2013 ishte Range Rover më e avancuar teknologjikisht deri më tani, me një konstruksion gjithëpërfshirës.

Falë kësaj, automjeti është më i lehtë për 450 kilogramë sesa paraardhësi i tij.

Me rastin e jubileut, prodhuesi britanik prezantoi një seri të veçantë, të kufizuar të automjeteve Range Rover, të shënuar “50”.

Do të bëhen gjithsej 1 mijë e 970 kopje seri.

Range Rover “50” bazohet në paketën luksoze të pajisjeve të autobiografisë, me elementë të veçantë stilistik që zbukurojnë pjesën e jashtme dhe të brendshme të automjetit.

Ekzistojnë disa ngjyra të trupit retro me ngjyra, të cilat ofrohen, përfshirë Tuscan Blue, Bahama Gold dhe Davos White, shkruan KosovaPress përcjell Klan Kosova.

Këto tre variante do të jenë në dispozicion në seri shumë të kufizuara, dhe modelet e mbetura do të jenë në gjendje të porositen në disa ngjyra të tjera të jashtme.

Për këtë makinë u zgjodh një motor 5.0 V8 me 525 kuaj fuqi,

Artikulli paraprakKultivojeni transparencën në vendin e punës
Artikulli tjetërMarrëdhëniet e biznesmenëve me të tjerët