Qendra financiare e qytetit të Londrës mendon për të ardhmen pas Covid

Distrikti financiar i qytetit dikur i zhurmshëm i Londrës po kthehet në jetë, por mbart plagët e pandemisë vdekjeprurëse, duke ndezur pyetje të reja mbi të ardhmen e të ashtuquajturit “Mile Square”.

Kriza shëndetësore Covid-19 shpërtheu në prill të vitit të kaluar, duke shkaktuar një bllokim mbarëkombëtar që e ktheu qendrën financiare globale në një qytet fantazmë.

Punëtorët e qytetit u detyruan të punojnë në distancë dhe disa kanë adoptuar që atëherë punë hibride ose fleksibël që ndan kohën midis shtëpisë dhe zyrës.

Britania doli plotësisht nga bllokimi muajin e kaluar, i nxitur nga vaksinimi i shpejtë, por shumë punëtorë duket se nuk kanë ngut të kthehen në zyrë mes frikës mbi variantin Delta Covid.

– ‘Ngurrimi ndaj ekspozimit ndaj rrezikut’ –

“Mbetet një ngurrim themelor i shumë njerëzve për të rrezikuar ekspozimin ndaj virusit, qoftë në vendin e punës ose në udhëtimin për në punë,” tha specialistja e pasurive të patundshme të Remit Consulting, Lorna Landells për AFP.

Pushimet shkollore dhe politika e qeverisë për Covid kanë ndikuar në kthimin në jetën e zyrës, por britanikëve të vaksinuar plotësisht nuk u kërkohet të izolohen pasi të kenë rënë në kontakt me një person të infektuar.

Sidoqoftë, zënia e zyrave qendrore në Londër është vetëm 10.3 përqind e kapacitetit të saj të përgjithshëm në javën që përfundon me 20 gusht, sipas të dhënave të përpiluara nga Remit.

“Kur shikoj nga dritarja e zyrës sime, rrugët duken mjaft të zbrazëta,” tha Nigel Wilson, kreu i siguruesit Legal & General, në një intervistë të fundit me gazetën The Guardian.

“Ne jemi ende shumë herët në (rihapjen) dhe pres që më shumë njerëz të kthehen në shtator.”

– ‘Londra nuk do të kthehet’ –

Në të kundërt, Howard Davies, kryetar i bankës NatWest dhe një ish drejtues i mbikëqyrësit financiar të Londrës, beson se Qyteti ka ndryshuar përgjithmonë.

“Ditët kur 2,500 njerëz hynë nga dera e zyrës sonë … në 8:30 të mëngjesit dhe dolën përsëri në 6:00 pasdite, mendoj se kjo ka shkuar”, tha ai për Bloomberg.

“Do të duket shumë ndryshe gjatë ditës dhe Londra qendrore nuk do të kthehet në atë hap që kishim më parë – njerëzit janë të shqetësuar për rreziqet e udhëtimit dhe ata kanë zbuluar se mund t’i bëjnë gjërat në një mënyrë tjetër.”

Ministri britanik i financave Rishi Sunak, megjithatë, dëshiron që punonjësit e zyrës të kthehen, duke argumentuar se kjo ndihmon karrierën e të rinjve.

Megjithatë, gjigantët bankarë si Barclays dhe HSBC po vënë bast mbi modelet e punës hibride afatgjata, gjë që gjithashtu ka zvogëluar nevojën e tyre për hapësirë ​​zyre.

Pothuajse 80 përqind e punonjësve të qytetit planifikojnë të kthehen në zyrë nga shtatori, sipas një studimi të fundit nga firma e rekrutimit Michael Page.

Megjithatë, vetëm 25 përqind e punëtorëve presin të kthehen në javën e plotë pesë-ditore të punës.

– ‘Qendër e rëndësishme’ –

Autoritetet e qytetit po i japin një shkëlqim pozitiv perspektivës për zonën, ndikimi financiar i së cilës tashmë mbetet i pasigurt si rezultat i Brexit.

“Qendrat e zyrave qendrore kanë ende një rol vendimtar për të luajtur – qoftë për zhvillimin e stafit, moralin e ekipit, bashkëpunimin dhe kreativitetin, mundësitë e krijimit të rrjeteve, apo shumë më tepër,” tha Catherine McGuinness, kryetare e politikave të Korporatës së Qytetit të Londrës, në një deklaratë për AFP.

“Shumë punonjës vetë janë të etur për t’u kthyer në zyrë për të paktën një pjesë të javës dhe kthimi i tyre do të sigurojë hapat e nevojshëm për sektorët e mikpritjes dhe shitjes me pakicë.”

Korporata drejton Square Mile, ose rrethi historik financiar, i cili përfshin Bankën e Anglisë dhe Katedralen e Shën Palit.

Profesori i ekonomisë i King’s College në Londër, Jonathan Portes tha se Qyteti do të ruajë rëndësinë e tij pavarësisht rrëshqitjeve të këmbëve të udhëtarëve.

“Ndërsa modelet e punës me siguri do të ndryshojnë – dhe kjo mund të nënkuptojë disa ndryshime në ndjenjën e qytetit – unë mendoj se Londra do të mbetet një qendër e rëndësishme e financave globale,” tha ai për AFP.

Më shumë se gjysmë milioni njerëz udhëtuan dhe punuan në Qytet para pandemisë, duke i dhënë frymë kafeneve, bareve dhe restoranteve të tij.

Artikulli paraprakMendësi laiciste
Artikulli tjetërBanka evropiane siguron 50 milionë dollarë financim tregtar për huadhënësin turk