Pse shumica e njerëzve dështojnë në freelancing?

Ndërsa industria e freelance vazhdon të rritet, gjithnjë e më shumë njerëz po mendojnë të heqin dorë nga punët e tyre me kohë të plotë për t’u bërë profesionistë të pavarur.

Trendi është theksuar nga kompani si Uber dhe Airbnb, të cilat përqafojnë një kulturë të fortë të punës nga shtëpia. Sidoqoftë, përpara se të hidheni në profesionin e pavarur, duhet të pyesni veten nëse ia vlen.

Në këtë artikull po ju sjellim arsyen pse shumica e njerëzve dështojnë në punën si freelancing por së pari, le të diskutojmë disa nga të mirat dhe të këqijat që vijnë nga të qenit freelancer.

Avantazhet e freelancing

Puna e pavarur është kryefjala e këtyre ditëve, dhe për arsye të mirë. Freelancing nuk është vetëm një mënyrë e shkëlqyer për të marrë përvojë të mirë, por është gjithashtu një burim fantastik të ardhurash. Nëse jeni duke kërkuar për një alternativë ndaj 9-5, puna si freelancer mund të jetë pikërisht ajo që ju nevojitet. Dhe nëse keni një aftësi për të cilën njerëzit janë të gatshëm të paguajnë ose diçka për të cilën jeni të apasionuar, atëherë puna si freelancer mund të jetë mënyra e përsosur për ju.

Freelancing është bërë mjaft popullor në dekadën e fundit. Të jesh shefi i vetes dhe të punosh nga shtëpia janë dy arsyet kryesore pse puna si freelancer po rritet kaq shpejt. Ka shumë përfitime të tjera të qenit freelancer, si fitimi i më shumë parave dhe lirisë, por këto dy janë të mjaftueshme për të tunduar këdo që ta provojë atë. Puna e pavarur mund të jetë një mundësi e shkëlqyer për shumë njerëz që të fitojnë të ardhura me kohë të plotë ose të ardhura të qëndrueshme dytësore. Megjithatë, si me të gjitha gjërat që duken shumë të mira për të qenë të vërteta, ka edhe një anë negative.

Disavantazhet e freelancing

Freelancing mund të duket si një ëndërr e realizuar. Ideja për të punuar nga shtëpia, për të caktuar orët tuaja dhe për të marrë goxha para është jashtëzakonisht tërheqëse për shumë njerëz. Por kur shikoni anën negative të profesionit si freelancer, është e lehtë të kuptoni pse kaq shumë njerëz dështojnë.

Si fillim, freelancers janë shefat e tyre, kështu që ata duhet të marrin përsipër të gjitha përgjegjësitë e drejtimit të një biznesi. Kjo përfshin marketingun, kontabilitetin, shitjet dhe më shumë. Shumë freelancers luftojnë me këto sfida për vite përpara se të heqin dorë dhe të kthehen në një punë tradicionale.

Ideja për të punuar nga shtëpia, për të qenë shefi juaj dhe puna e pavarur është diçka që shumica e njerëzve e duan. Jeta e një freelancer është shumë më tërheqëse sesa të kalosh orë të tëra në një zyrë të mbyllur, por a është gjithçka ashtu siç duhet të jetë? A janë të gjithë ata që punojnë si freelancer të kënaqur me mënyrën se si i bëjnë gjërat?

Pra, tani, më lejoni t’ju shpjegoj pse shumica e njerëzve dështojnë në freelancing.

Mungesa e aftësive

Shumica prej nesh janë të mirë në disa aftësi që e bëjnë profesionin tonë, por kaq nuk mjafton. Të gjithë ne kemi nevojë për dy aftësi. Njëra për ofrimin e shërbimeve dhe e dyta për të fituar para. Të bësh shumë para është një aftësi në vetëvete. Aftësia për të fituar para vjen me artin e shitjes së vetes. Do të thotë që duhet të jesh një marketer, menaxher dhe vendimmarrës i mirë për të pasur sukses në industrinë e freelance. Shumica e njerëzve nuk e kanë idenë se si të arrijnë klientët. Ata nuk dinë të promovojnë produktet ose shërbimet e tyre dhe përfundojnë duke dështuar.

Nëse dëshironi të jeni shefi i vetes tuaj…
Mendoni si shef, punoni si shef! /medium

 

Artikulli paraprakShënohet vlera rekord. Inflacioni po rrezikon të “shkatërrojë” ekonominë e Europës
Artikulli tjetër4 arsye pse duhet ta merrni seriozisht sipërmarrjen si musliman