Pse dhe si po kërcejnë çmimet e naftës në tregjet botërore

Në tregjet botërore, çmimet e naftës u rritën ndjeshëm javën e kaluar, e dyta me radhë, duke arritur nivelet e tyre më të larta në më shumë se dy vjet pasi tregtarët presin që, falë rimëkëmbjes së ekonomive më të mëdha në botë, kërkesa për naftë do të vazhdojë të rritet.

Në tregun e Londrës, çmimi i një fuçi u rrit 3.2 për qind javën e kaluar, në 71.89 dollarë dhe të premten, në një moment, për herë të parë që nga maji i vitit 2019, ai u rrit mbi nivelin e 72 dollarëve.

Në tregun amerikan, nga ana tjetër, çmimi i një fuçi kërceu gati pesë për qind, në 69.62 dollarë, afër nivelit më të lartë që nga tetori 2018.

Rritja e çmimeve të naftës në nivelet më të larta në më shumë se dy vjet është falë të dhënave që tregojnë se ekonomitë më të mëdha në botë po rikuperohen vazhdimisht nga kriza e Corona-s.

Për shembull, u njoftua të premten se numri i të punësuarve në Shtetet e Bashkuara u rrit me 559,000 në maj, gjë që tregon vazhdimin e një rikuperimi të qëndrueshëm të ekonomisë më të madhe në botë dhe konsumatorit më të madh të naftës.

Çmimet u mbështetën gjithashtu nga lajmet për rihapjen e ekonomive në Evropë, në sajë të përshpejtimit të procesit të vaksinimit kundër COVID-19, si dhe të dhënave që aktivitetet e fabrikës në Kinë u rritën me shkallën më të lartë këtë vit në maj.

“Ndërsa ka shqetësime për kufizime më të rrepta që lidhen me COVID-19 në të gjithë Azinë, tregu duket të jetë më i përqendruar në historinë e kërkesës pozitive nga SH.B.A. dhe pjesë të Evropës”, thanë analistët e ING Economics.

 Dinamika e kërkesës

Përveç kësaj, tregtarët nuk presin një rritje të mprehtë të furnizimit sepse negociatat për heqjen e sanksioneve ndaj Iranit, të cilat mund të rrisin furnizimin në tregjet e naftës, janë të ngadalta, raporton SEEbiz.

“Dinamika e fortë e kërkesës dhe vonesat e mundshme në negociatat mbi marrëveshjen bërthamore iraniane kanë shtyrë çmimet e naftës mbi nivelin e monitoruar nga afër prej $ 70 për fuçi. Ne presim që çmimet të lëvizin shumë më shumë se 70 dollarë për fuçi drejt mesit të vitit,” tha Norbert Rucker nga banka zvicerane Julius Baer.

Në pritje të një rikuperimi të kërkesës, Organizata e Vendeve Eksportuese të Naftës (OPEC) dhe aleatët e saj, të njohur më mirë si grupi OPEC +, ranë dakord të martën që t’i përmbahen planit të tyre për të lehtësuar gradualisht shkurtimet e prodhimit deri në korrik.

Takimi i OPEC + zgjati vetëm 20 minuta dhe ishte më i shkurtri në historinë e grupit, gjë që tregon unitetin e anëtarëve dhe besimin e tyre në rimëkëmbjen e tregut, thanë analistët.

“Nuk ka shenja të ndarjes brenda grupit dhe ne presim që ai t’i përmbahet një kursi këmbimi të qëndrueshëm me një kontroll shumë të mirë të tregut”, tha Bjarne Schieldrop i SEB norvegjisht.

Në prill, OPEC + vendosi të kthejë 2.1 milion fuçi në ditë të furnizimit me naftë bruto në treg në periudhën nga maji deri në korrik, pasi pret që kërkesa globale të rritet, pavarësisht një numri të madh të rasteve të koronavirusit në konsumatorin e tretë më të madh të naftës në botë India. /tesheshi.com/

Artikulli paraprakIndeksi i Çmimeve të importit (IÇIMP)
Artikulli tjetërFatih Donmez: Këtë vit mund të hapet një pus eksplorues i ri në Detin e Zi