PayPal fillon blerjen e kriptove, shitjen në Mbretërinë e Bashkuar

Shërbimi i ri fillon të dalë këtë javë, thotë kompania e pagesave online

 

Kompania e pagesave online PayPal të hënën njoftoi se klientët e saj në Mbretërinë e Bashkuar do të jenë në gjendje të blejnë, mbajnë dhe shesin kriptovaluta përmes faqes së internetit të kompanisë dhe aplikacionit celular.

“Ky shërbim i ri fillon të dalë këtë javë,” sipas një deklarate nga kompania.

PayPal shpresoi se kjo do t’i inkurajojë njerëzit të hulumtojnë dhe të mësojnë në lidhje me mundësitë dhe rreziqet në kriptovaluta para se të bëni transaksione.

“Ne jemi të përkushtuar të vazhdojmë të punojmë ngushtë me rregullatorët në Mbretërinë e Bashkuar dhe në të gjithë botën, për të ofruar mbështetjen tonë – dhe të kontribuojmë në mënyrë të konsiderueshme në formimin e rolit që monedhat dixhitale do të luajnë në të ardhmen e financave dhe tregtisë globale,” tha Jose Fernandez da Ponte, nënkryetar dhe menaxher i përgjithshëm për blockchain, kripto dhe monedha dixhitale në PayPal, tha në një deklaratë.

Konsumatorët mund të zgjedhin nga katër lloje të kriptovalutave, përkatësisht Bitcoin, Ethereum, Litecoin dhe Bitcoin Cash.

Në mars, kompania njoftoi Checkout me Crypto – duke u mundësuar klientëve në SHBA që të përdorin kriptovalutën e tyre së bashku me metodat e tjera të pagesës në portofolin e tyre PayPal për të bërë blerje në biznese në të gjithë botën.

Në prill, ai prezantoi shërbimet kripto në shërbimin e tij të pagesave celular Venmo në SHBA.

Artikulli paraprakVW frenon në prodhim për shkak të mungesës së vazhdueshme të çipave
Artikulli tjetërAktiviteti i biznesit i Eurozonës përballon presionet e furnizimit