Optimizmi i ripërtërirë i rimëkëmbjes siguron një rritje të mëtejshme të aksioneve, të papërpunuara

Çmimet e aksioneve dhe të naftës u rritën përsëri të martën, duke zgjeruar një ngritje globale të nxitur nga optimizmi i ripërtërirë mbi perspektivën e rimëkëmbjes pasi Uashingtoni dha miratimin e plotë për vaksinën e Pfizer-BioNTech dhe një rritje e infeksioneve Covid në SHBA duket se ishte në kulm.

Një thirrje nga banka qendrore e Kinës për më shumë mbështetje ekonomike dhe një lëvizje për të ulur kostot e huamarrjes gjithashtu i dha një gëzim rajonit, ndërsa shpresat se goditja e Pekinit ndaj sektorit privat po shtonte ndjenjën e gjallë.

Investitorët po presin me padurim një fjalim politik gjatë javës nga shefi i Rezervës Federale Jerome Powell.

Tregjet kanë shijuar një fillim të fortë të javës, të ndihmuar më tej nga gjuetia e volitshëm pas një shitjeje të kohëve të fundit të shkaktuar nga shqetësimet, përfshirë variantin e përhapjes së shpejtë të Delta dhe pritjet që Fed së shpejti do të fillojë të zvogëlojë mbështetjen financiare.

Tre indekset kryesore të Nju Jorkut u rritën të hënën-me Nasdaq duke arritur një rekord të ri-ndërsa tregtarët brohorisnin lajmet se Administrata e Ushqimit dhe Barnave kishte miratuar plotësisht goditjen Pfizer-BioNTech, e cila pritet të ndihmojë në shtimin e vaksinimeve.

Rreth 52 përqind e popullsisë është goditur dy herë, por shkalla është ngadalësuar për shkak të hezitimit në mesin e shumë njerëzve.

Lëvizja e FDA “tani hap rrugën për shumë kompani dhe agjenci qeveritare për të zbatuar mandatet e vaksinave”, tha Edward Moya i OANDA, duke shtuar se bërja e tyre e detyrueshme “mund të lëvizë gjilpërën këtu në afrimin e Shteteve të Bashkuara me imunitetin e tufës”.

Analistët thanë se të dhënat që sugjerojnë se një rritje e fundit e infeksioneve në Shtetet e Bashkuara po zvogëlohej gjithashtu po ngrinte shpirtin pasi shifrat ranë në pikat e nxehta origjinale dhe rastet e reja u ngadalësuan në Florida dhe Luiziana.

Suksesi i dukshëm i Kinës në zbutjen e një shpërthimi shqetësues në ekonominë numër dy të botës gjithashtu ngriti disponimin në nivelet tregtare.

Lajmet pozitive ngritën optimizmin mbi rimëkëmbjen globale, e cila kishte marrë një goditje këtë muaj pasi disa qeveri u detyruan të rivendosin bllokimet ose masa të tjera të kontrollit.

– Fiksuar në Fed –

Hong Kong u rrit më shumë se dy përqind me teknologjinë nën presion që kryeson akuzën, pasi vëzhguesit vunë në dukje mungesën e masave të reja nga Kina pas një valë të fundit rregullash si pjesë e një goditjeje rregullatore ndaj sektorit dhe industrive të tjera.

Tencent dhe Alibaba ishin secili më shumë se tetë përqind, ndërsa investitorët filluan pazaret pas rrugës së tyre të fundit.

Dhe gjiganti i tregtisë JD.com u fuqizua rreth 15 përqind më i lartë pasi një raport fitimesh që parashikoi të tregonte elasticitetin e tij ndaj lëvizjeve të fundit të Pekinit.

Shanghai, Seuli dhe Manila shtuan më shumë se një përqind, ndërsa ka pasur përparime të shëndetshme në Tokio, Sidnei, Singapor, Wellington, Taipei, Mumbai dhe Bangkok.

Londra, Parisi dhe Frankfurti u zhvilluan në tregtinë e hershme.

Tubimi u pasqyrua në tregjet e naftës, ku të dy kontratat kryesore zgjatën rritjen e një dite më parë prej më shumë se pesë përqind, e cila shënoi performancën më të mirë ditore në nëntë muaj pasi shpresat e rimëkëmbjes ngritën pritjet e kërkesës.

Malli, si aksionet, kishte pësuar humbje të mëdha në gusht për shkak të shqetësimeve për përhapjen e Delta, por vëzhguesit parashikojnë se çmimet do të kthehen në rrugën e duhur.

“Perspektiva e kërkesës bruto do të marrë një nxitje … tani që varianti Delta duket se po arrin kulmin në Jug dhe ndërsa Kina ul rastet e Covid -it në zero,” shtoi Moya.

West Texas Intermediate “duhet të mbështetet në vazhdim pasi shitja ishte e tepruar dhe ndërsa rezervat vazhdojnë të zvogëlohen”.

Investitorët tani janë të fiksuar në fjalimin e Powell drejtuar bankierëve qendrorë dhe shefave të financave këtë javë në Jackson Hole, Wyoming, duke shpresuar për ndonjë udhëzim mbi politikën monetare ndërsa spekulimet vërshojnë se Fed po planifikon të zvogëlojë programin e saj të blerjes së bonove deri në fund të vitit.

Çështja ka qenë një shtytës kryesor i ndjenjës së tregut për pjesën më të madhe të këtij viti, me skifterët që bënë thirrje për një shtrëngim të mëparshëm për të parandaluar një mbinxehje ekonomike dhe pëllumbat që bënë thirrje për durim për të lejuar që rimëkëmbja të fillojë.

Sidoqoftë, ndikimi i Delta në perspektivën e rritjes ka turbulluar ujërat dhe ka çuar në pyetje nëse ndonjë veprim tani do të ishte i mençur.

“Ndjenja është se kryetari i Fed, Jay Powell do të gabojë në anën e kujdesit në simpoziumin e kësaj jave Jackson Hole dhe nuk do të ofrojë njoftim paraprak për zvogëlimin e programit të tij të blerjes së aseteve,” tha Chris Weston në Pepperstone Financial Pty.

Shefi i Dallas Fed, Robert Kaplan i dha tregjet një ngritje kur tha javën e kaluar se Delta mund ta bëjë atë të rimendojë thirrjet e tij për një shkurtim të hershëm.

– Shifrat kryesore rreth orës 0810 GMT –

Tokio – Nikkei 225: UP 0.9 për qind në 27,732.10 (mbyllur)

Hong Kong – Indeksi Hang Seng: UP 2.5 për qind në 25,727.92 (mbyllur)

Shanghai – Composite: UP 1.1 përqind në 3.514.47 (mbyllje)

Londër – FTSE 100: UP 0.1 për qind në 7,113.15

West Texas Intermediate: UP 0.5 për qind në 65.96 dollarë për fuçi

Brenti i naftës bruto të Detit të Veriut: 0.6 për qind në 69.14 dollarë për fuçi

Dollar/jen: UP në 109.76 jen nga 109.67 jen në 2040 GMT

Paund/dollar: Poshtë në 1.3712 dollarë nga 1.3725 dollarë

Euro/dollar: Poshtë në 1.1738 dollarë nga 1.1744 dollarë

Euro/paund: UP në 85.61 pence nga 85.57 pence

Artikulli paraprakMiliona regjistrime të të dhënave të ruajtura nga Microsoft janë ekspozuar gabimisht
Artikulli tjetërVarianti Delta dërgon rritje të vdekjeve në Polinezinë Franceze të largët