Varianti Delta dërgon rritje të vdekjeve në Polinezinë Franceze të largët

Infeksionet Covid po rriten në territorin pak të populluar të Paqësorit të Polinezisë Franceze, me autoritetet shëndetësore që raportojnë 54 vdekje nga virusi gjatë fundjavës ndërsa varianti Delta përhapet në një popullsi kryesisht të pavaksinuar.

Më shumë se 300 njerëz kanë vdekur nga Covid-19 që kur pandemia goditi arkipelagun e largët-shtëpia e 280,000 banorëve. Mbi gjysma e atyre vdekjeve kanë ardhur në tre javët e fundit.

Territori deri më tani ka regjistruar 7,591 infeksione, megjithëse shifra e vërtetë ka të ngjarë të jetë më e lartë pasi shumica e njerëzve asimptomatikë nuk po testohen.

Përqindjet e larta të diabetit dhe obezitetit e kanë bërë popullsinë më të prekshme.

Sistemi i kufizuar i kujdesit shëndetësor në territor është përpjekur të përballojë, me një spital të madh që ka vendosur shtretër në korridore për të trajtuar numrin në rritje të pacientëve. Trupat janë ngarkuar në kamionët e frigoriferit për të lehtësuar presionin në morgun e mbingarkuar.

Arkipelagu Polinezian tani është nën një shtetrrethim dhe Ishujt e Shoqërisë – të cilët përfshijnë ishullin më të madh të Tahiti dhe zona të tjera më të dendura të populluara – janë nën bllokim.

Por rregullat, të cilat lejojnë një sasi të vogël të aktivitetit ekonomik, kanë qenë të vështira për t’u zbatuar.

Presidenti i territorit Edouard Fritch u detyrua të kërkojë falje pasi u vu re duke luajtur kitarë në një dasmë ku morën pjesë qindra njerëz pa maska, në kundërshtim me rregullat.

Shkollat ​​janë mbyllur për të paktën dy javë dhe po bëhen përpjekje për të mësuar në internet, por shumë studentë të paprivilegjuar nuk kanë qasje në internet.

Qeveria franceze ka shprehur alarmin për normat e infeksionit Covid-19 në territoret e saj jashtë shtetit.

Artikulli paraprakOptimizmi i ripërtërirë i rimëkëmbjes siguron një rritje të mëtejshme të aksioneve, të papërpunuara
Artikulli tjetërDepartamenti Amerikan i Shtetit (DASH) vlerëson se Kosova ruajti sektorin financiar nga ndikimi i COVID-19