Nis ndërtimi i veturave elektrike në Bullgari

Ndërtimi i një fabrike për vetura elektrike në qytetin bullgar Verior, Lovech, praktikisht ka filluar, njoftoi sot CEO i “Next.e.Go Bulgaria” dhe kreu i “Automotive Cluster Bulgaria”, Lubomir Stanislavov.

Fabrika do të vendoset pranë ish-fabrikës Ballkanike në Loveç, ku disa nga veturat, biçikletat, motoçikletat dhe aeroplanët e parë bullgarë janë prodhuar në të kaluarën në Bullgari.

Plani i investimit u miratua një vit më parë nga ministri i atëhershëm i Ekonomisë Kiril Petkov.

Stanislavov tha se veturat e para elektrike do të fillojnë të dalin nga linjat e prodhimit përpara fundvitit të ardhshëm.

Praktikisht mund të themi se ndërtimi ka filluar”, tha Stanislavov.

“Në këtë projekt do të përfshihen kompanitë më të mëdha të ndërtimit dhe mbikëqyrjes së ndërtimit në Bullgari”, tha ai.

Prodhimi në shkallë të gjerë është planifikuar të fillojë në vitin 2024./Motilokal

Artikulli paraprakMbajtja e shamisë nga myslimanet dhe debati i gabuar
Artikulli tjetër“Prishtina Parking” jep 750 mijë euro për krijimin e një aplikacioni për menaxhimin e parkingjeve