Ministri saudit: Stoqet e naftës po manipulohen!

Ministri saudit i Energjisë, Abdulaziz bin Salman pretendon se rezervat emergjente të naftës po përdoren si një mekanizëm për të manipuluar tregjet, megjithëse qëllimi i tyre duhet të jetë zbutja e mungesave të mundshme në treg, raporton Reuters.

“Është detyra ime të bëj të qartë se humbja e furnizimeve strategjike mund të jetë e dhimbshme në muajt në vijim,” tha ministri saudit në Riad.

SHBA dhe partnerët e saj në Agjencinë Ndërkombëtare të Energjisë (IEA) kanë vendosur të lëshojnë 180 milionë fuçi naftë nga rezervat për të frenuar rritjen e çmimeve. Me këtë, administrata e presidentit Joseph Biden dëshiron të ulë çmimet e karburanteve në pompat në SHBA në prag të zgjedhjeve parlamentare të 8 nëntorit, kujton agjencia britanike. Në të njëjtën kohë, Biden njoftoi gjithashtu se vendi do të fillojë të blejë naftë për të rimbushur rezervat strategjike.

Çmimet e naftës u rritën

Organizata e Vendeve Eksportuese të Naftës (OPEC) dhe aleatët e saj vendosën së fundmi të ulin prodhimin nga nëntori me dy milionë fuçi në ditë nga niveli i synuar, duke zemëruar Uashingtonin, i cili u ka kërkuar atyre ta rrisin atë për të frenuar rritjen e çmimeve.

Reduktimi duhet të jetë më modest, me rreth 1 milion fuçi në ditë, pasi disa anëtarë nuk kanë përdorur kuota për shkak të investimeve të pamjaftueshme, sqarojnë disa analistë.

Ndërkohë, çmimet e naftës në tregjet ndërkombëtare u rritën sërish. Në tregun e Londrës, çmimi i një fuçie të martën ishte 93,66 dollarë dhe në atë amerikan, çmimi i një fuçie ishte 85,28 dollarë./tesheshi/

Artikulli paraprak4 rregulla për të punuar më mirë dhe të përqendruar në aktivitetet e rëndësishme
Artikulli tjetërDhjetë këshilla të Warren Buffett për ambiciozët në biznes

Comments are closed.