Miliarderët Branson dhe Bezos kërkuan hapësirë

Dy anije, dy kompani, me një qëllim: shpërthimi i themeluesve të tyre miliarderë në hapësirë.

Richard Branson dhe Jeff Bezos lançuan Virgin Galactic dhe Blue Origin në fillimin e viteve 2000, dhe tani të dy burrat qëndrojnë në prag të ngritjes vetë, vetëm disa ditë larg.

Rezultati i një mbivendosjeje në afatet kohore të zhvillimit të kompanive dhe rivalitetit të ashpër të çiftit, nisjet shënojnë një moment historik në industrinë e turizmit hapësinor që po lind.

Ndërsa manjatët janë ndër udhëtarët e parë, qëllimi i tyre përfundimtar është të lejojnë qindra klientë (të pasur) të admirojnë me sytë e tyre, për disa minuta, lakimin e Tokës.

Ata nuk do të jenë miliarderët e parë në hapësirë.

Hungarezo-Amerikani Charles Simonyi dhe Guy Laliberte, bashkëthemeluesi Kanadez i Cirque du Soleil, kaluan disa ditë në bordin e Stacionit Hapësinor Ndërkombëtar përkatësisht në 2007 dhe 2009, por bënë udhëtimin me raketa Ruse Soyuz.

Bezos dhe Branson do të jenë të parët që do të bëjnë një udhëtim me kompanitë private të hapësirës – të cilat ata vetë i krijuan.

“Justshtë thjesht një rastësi e pabesueshme, e mrekullueshme që ne do të shkojmë duke u ngjitur në të njëjtin muaj,” tha Branson i Britanisë për Washington Post në një intervistë, duke shtuar se vendimi i tij për të ngritur fluturimin e tij hapësinor në 11 korrik nuk ishte “sinqerisht” për qëllim të themeluesi i Amazon, udhëtimi i të cilit është planifikuar për 20 korrik.

– ‘Bëhuni astronaut’ –

RTL
Richard Branson, themeluesi i Virgin Galactic, i veshur me kostum hapësinor të kompanisë së tij / © Virgin Galactic / AFP

Fluturimi i Branson niset të Dielën nga një bazë në New Mexico të quajtur SpacePort America.

Koha nuk është njoftuar ende, por kompania tha se një transmetim i drejtpërdrejtë do të fillojë në 7:00 të mëngjesit me kohën lokale (1300 GMT).

Një aeroplan transportues ngrihet nga një pistë, pastaj lëshon anijen kozmike, të pagëzuar VSS Unity, në 50,000 metra (15,000 metra).

Dy pilotët e VSS Unity ndezin motorët e saj të raketave, duke e çuar anijen në Mach 3 mbi lartësinë 50 milje (80 km) të konsideruar si kufirin e hapësirës nga Shtetet e Bashkuara.

Pasagjerët, Branson dhe tre punonjës të tjerë të Virgin Galactic, do të jenë në gjendje të zhbllokohen dhe të përjetojnë pa peshë për disa minuta.

Anija më në fund rrëshqet përsëri në pistën origjinale.

Roli i Branson: vlerësoni përvojën për klientët e ardhshëm, që pritet nga 2022.

Rreth 600 njerëz kanë blerë tashmë bileta, duke filluar me çmim nga 200,000 deri në 250,000 $.

“Kur të kthehemi, unë do të shpall diçka shumë emocionuese për t’u dhënë më shumë njerëzve shansin për t’u bërë një astronaut”, ka premtuar ai.

– Trajnimi minimal –

Në këtë fotografi të siguruar nga Virgin Galactic më 22 qershor 2021, Uniteti VSS shihet në hapësirën mbi New Mexico / © Virgin Galactic / AFP

Lundrimi i Blue Origin nis më 20 korrik, përvjetorin e uljes së parë të Hënës në 1969.

Sistemi i raketave të ripërdorshme quhet New Shepard për nder të Alan Shepard, amerikanit të parë në hapësirë.

Pas ngritjes, kapsolla, e cila mban deri në gjashtë anëtarë të ekuipazhit, ndahet nga përforcuesi i saj, pastaj kalon katër minuta në një lartësi që tejkalon 60 milje (100 kilometra) – e njohur gjithashtu si linja Karman, kufiri i hapësirës i pranuar ndërkombëtarisht .

Për krahasim, avionët tregtarë zakonisht fluturojnë në një lartësi prej gjashtë miljesh (10 kilometra).

Përforcuesi zbret në mënyrë autonome në një jastëk dy milje nga vendi i nisjes, dhe kapsolla noton përsëri në sipërfaqe me tre parashuta të mëdha që e ngadalësojnë atë në rreth një milje në orë kur të ulet.

Në bord do të jetë themeluesi i Amazon, vëllai i tij Mark, aviatorja 82 vjeçare femër Wally Funk dhe fituesja e misterit të një bilete në ankand që u shit për 28 milion dollarë.

Do të jetë lansimi i parë i ekuipazhit të New Shepard. Virgin Galactic ka pasur tre fluturime me ekuipazh duke përfshirë pilotët, dhe madje edhe një pasagjer.

Pas ngritjes, kapsolla, e cila mban deri në gjashtë anëtarë të ekuipazhit, ndahet nga përforcuesi i saj, pastaj kalon katër minuta në një lartësi që tejkalon 60 milje (100 kilometra) – e njohur gjithashtu si linja Karman, kufiri i njohur i hapësirës / © ORIGJINA BLUE / AFP / Skedari

Ndryshe nga SpaceX rival, i cili parashikon udhëtime më ambicioze për turistët që do të zgjasin disa ditë, të ashtuquajturat fluturime suborbital të Virgin Galactic dhe Blue Origin kërkojnë trajnim minimal.

Por pasi u shpall si i afërt për vite me radhë, ardhja e turizmit hapësinor mbetet e varur nga suksesi i plotë i këtyre testeve.

Në vitin 2014, një përplasje e anijes kozmike Virgin Galactic shkaktoi vdekjen e një piloti, duke vonuar ndjeshëm programin. Një tjetër ngjarje tragjike e këtij lloji mund t’i japë fund asaj

Artikulli paraprakBE gjobit BMW, Grupin Volkswagen për kufizimin e konkurrencës në pastrimin e emetimeve të karburantëve
Artikulli tjetërReforma globale e taksave në krye G20 takohet në Venecia