BE gjobit BMW, Grupin Volkswagen për kufizimin e konkurrencës në pastrimin e emetimeve të karburantëve

Komisioni Europian njofton se tre prodhues gjermanë të makinave shkelin rregullat e antitrustit të BE duke kufizuar konkurrencën në pastrimin e emetimeve të karburantëve për makinat e reja me naftë dhe gjobiti BMW dhe Volkswagen Group me 875 milionë euro midis tyre.

Ekzekutivi i BE tha se ata bashkëpunuan për zhvillimin teknik në fushën e pastrimit të oksidit të azotit, por Daimler nuk u gjobit sepse zbuloi ekzistencën e kartelit.

“Pesë prodhuesit e makinave Daimler, BMW, Volkswagen, Audi dhe Porsche poseduan teknologjinë për të zvogëluar emetimet e dëmshme përtej asaj që kërkohej ligjërisht sipas standardeve të emetimit të BE-së. Por ata shmangën të konkurronin duke përdorur potencialin e plotë të kësaj teknologjie për të pastruar më mirë sesa kërkohet nga ligji,” tha shefi i antitrustit të Bashkimit Europian Margrethe Vestager në një deklaratë.

“Pra, vendimi i sotëm ka të bëjë me atë se si bashkëpunimi i fshehtë teknikisht i ligjshëm shkoi keq. Dhe ne nuk e tolerojmë kur kompanitë bashkëpunojnë fshehtas”.

/cnbc

Artikulli paraprakËndrra e kriptomonedhave për t’i shpëtuar sistemit financiar global po shkatërrohet
Artikulli tjetërMiliarderët Branson dhe Bezos kërkuan hapësirë