Kuvajti rrit pesëfish eksportet e naftës në Evropë

Kuvajti planifikon të rrisë ndjeshëm eksportet e naftës dhe karburantit të linjës ajrore në Evropë këtë vit, gjë që do të ndihmonte kontinentin të kompensojë rënien e flukseve hyrëse nga Rusia.

“Vendi i Lindjes së Mesme pret që të pesëfishojë furnizimet e tij të karburantit me naftë në Evropë nga viti 2022, në 2.5 milionë tonë, ose rreth 50,000 fuçi në ditë. Gjithashtu planifikon të dyfishojë shitjet e karburantit të avionëve në gati pesë milionë tonë”, raportoi Bloomberg, duke cituar një burim të mirëinformuar pa emër.

Bashkimi Evropian po përballet me një mungesë të mundshme karburanti për shkak të ndalimit të importit të produkteve të naftës nga Rusia, i cili do të hyjë në fuqi më 5 shkurt, për shkak të pushtimit të Ukrainës.

Investime të mëdha në rafineri të reja

Çmimet e naftës mund të arrijnë në 200 dollarë për fuçi këtë tremujor, pasi sanksionet mund të shkaktojnë një deficit global, vlerëson Banka e Amerikës.

Vlerësohet se në fund të vitit të kaluar, BE-ja bleu pothuajse 1.3 milionë fuçi produkte nafte nga Rusia në ditë, nga të cilat afërsisht gjysma ishte naftë.

Vitet e fundit, Kuvajti ka investuar dhjetëra miliarda dollarë në modernizimin dhe ndërtimin e rafinerive të reja.

Gjithashtu, prodhues të tjerë të naftës në Lindjen e Mesme, si Arabia Saudite dhe Emiratet e Bashkuara Arabe, pritet të rrisin eksportet e karburanteve në Evropë në vitin 2023. /tesheshi.com/

Artikulli paraprakRËNDËSIA E LIDERSHIPIT TË DREJTË NË ZBATIMIN E RREGULLAVE TË FESË DHE TË SHTETIT
Artikulli tjetërEuro “fluturon” çmimet në Kroaci, ndërhyn qeveria